دانشنامه فرزند

چرا قاعدگی به تاخیر می افتد؟
قاعدگی

دانشنامه فرزند: اگر شما هیچ بیماری ای که بر چرخه قاعدگی تان اثر گذار باشد نداشته باشید دوره بعدی قاعدگی شما باید در طول 30 روز از اولین روز آخرین باری که پریود شده اید آغاز شود. اگر بیش از 30 روز از اولین روز آخرین قاعدگی شما می گذرد و هنوز پریود نشده اید در واقع دچار تاخیر در قاعدگی هستید. اگر تا شش هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی خونریزی رخ ندهد در واقع آن دوره از دست رفته است. دلایل مختلفی از تغییر در سبک زندگی تا وجود بیماری می توانند عامل این موضوع باشند.

استرس

زمانی که دچار استرس می شوید بخشی از مغز شما به نام هیپوتالاموس واکنش نشان می دهد. هنگامی که سطح استرس شما به اوج می رسد مغز به سیستم غدد درون ریز دستور می دهد که هورمون های مبارز را به صورت آماده باش نگه دارد. این هورمون ها به هر فعالیتی که مشکوک شوند آن را سرکوب می کنند و بر همه اعضای بدن از جمله دستگاه تناسلی اثر می گذارند. اگر استرس زیادی داشته باشید بدن شما گارد خود را حفظ می کند و این موضوع می تواند روند تخمک گذاری را به طور موقت غیرفعال کند و باعث تاخیر در قاعدگی شما شود.

تغییر در وزن

تغییرات شدید در وزن می تواند بر چرخه قاعدگی شما اثر بگذارد. افزایش یا کاهش شدید وزن می تواند تعادل هورمونی را بر هم زده و باعث تاخیر یا از دست رفتن قاعدگی شما شود. علاوه بر این محدود کردن بیش از حد میزان کالری دریافتی در طول روز بر فعالیت غدد درون ریز اثر می گذارد و باعث اختلال در دستورهایی که سیستم غدد درون ریز برای تولید هورمون تولید مثل می دهد، می شود.

تمرینات ورزشی شدید

ورزش با شدت بالا می تواند باعث از دست رفتن دوره های قاعدگی شود. این موضوع بیشتر در مورد افرادی که در طول روز چندین ساعت تمرینات ورزشی انجام می دهند اتفاق می افتد. دلیل این موضوع نیز میزان کالری بالایی است که در اثر ورزش می سوزد. هنگامی که بیش از حد کالری می سوزانید بدن شما انرژی کافی برای انجام فعالیت های روتین را نخواهد داشت و تعادل هورمونی به هم می خورد و منجر به تاخیر در قاعدگی و یا از دست رفتن دوره قاعدگی می شود. در اغلب موارد به محض کاهش تمرینات ورزشی یا افزایش میزان کالری دریافتی دوره های قاعدگی به حالت طبیعی باز می گردد.

سندرم پلی کیستیک تخمدان

سندرم پلی کیستیک تخمدان یا تنبلی تخمدان (PCOS) بیماری ای ناشی از عدم تعادل هورمون های تولید مثل می باشد. افراد مبتلا به تنبلی تخمدان روند تخمک گذاری نامنظمی دارند. دوره های قاعدگی در این افراد سبک تر و نامنظم است و گاهی ممکن است اصلا قاعدگی رخ ندهد. سایر علائم این بیماری عبارتند از:

 • رشد موهای زائد روی صورت و بدن
 • آکنه روی صورت و بدن
 • ریزش مو
 • افزایش وزن (کم کردن وزن برای این افراد دشوار است)
 • تیرگی پوست اغلب در چین های گردن، کشاله ران و زیر سینه
 • منگوله های پوستی در زیر بغل یا گردن
 • ناباروری

استفاده از داروهای هورمونی ضدبارداری

بسیاری از افراد به این داروها علاقه مند هستند به این دلیل که باعث منظم شدن دوره های قاعدگی می شوند، اما گاهی به خصوص در ماه های اول شروع مصرف دارو، می توانند تاثیر عکس داشته باشند. همچنین زمانی که شما مصرف دارو را متوقف می کنید ممکن است چند ماهی طول بکشد تا دوره قاعدگی شما به حالت عادی باز گردد و احتمالا دچار تاخیر در قاعدگی و یا از دست رفتن دوره شوید.

یائسگی

قبل از اینکه به طور کامل یائسه شوید چند سالی طول می کشد تا پریود شما به طور کامل قطع شود، برای بسیاری از افراد از دست رفتن دوره می تواند اولین نشانه یائسگی باشد. به عنوان مثال ممکن است شما یک دوره را از دست بدهید و سه دوره قاعدگی شما عادی باشد و یا برعکس. قاعدگی در این زمان اغلب سبک تر و یا سنگین تر از آنچه قبلا بوده است می باشد.

یائسگی زودرس

یائسگی زودتر از موعد یا نارسایی زودرس تخمدان معمولا از زمانی رخ می دهد که تخمدان های شما قبل از 40 سالگی کار خود را متوقف کنند. زمانی که تخمدان های شما به درستی کار نکنند نمی توانند استروژن کافی تولید کنند با کاهش سطح استروژن شما علائم یائسگی را تجربه می کنید. تاخیر در قاعدگی یا از دست رفتن دوره می توانند از اولین نشانه های یائسگی زودرس باشند. همچنین ممکن است علائمی نظیر گرگرفتگی، تعریق شبانه و مشکل در خواب را مشاهده کنید. علائم دیگر نارسایی زودرس تخمدان عبارتند از:

 • خشکی واژن
 • ناباروری
 • کاهش میل جنسی
 • عدم تمرکز

بیماری تیروئید

تیروئید یک غده پروانه ای شکل در گردن شماست که با تولید هورمون بسیاری از فعالیت های بدن از جمله چرخه قاعدگی را تنظیم می کند. کم کاری و پرکاری تیروئید دو بیماری شایع تیروئید هستند که بر چرخه قاعدگی شما اثر می گذارند و باعث بی نظمی می شوند. پرکاری تیروئید به احتمال بیشتری می تواند باعث از دست رفتن دوره های قاعدگی گردد. گاهی اوقات ممکن است قاعدگی شما برای چندین ماه رخ ندهد. علائم دیگر بیماری تیروئید عبارتند از:

 • تپش قلب
 • تغییرات در اشتها
 • تغییر وزن غیر قابل توضیح
 • تغییر در خلق و خو
 • لرزش جزئی دست
 • خستگی
 • تغییر در وضعیت موهای شما
 • مشکلات خواب

بیماری مزمن

برخی از بیماری های مزمن به ویژه سلیاک و دیابت می توانند موجب بی نظمی در قاعدگی گردند. بیماری سلیاک یک بیماری خود ایمنی می باشد و بر دستگاه گوارش شما اثرگذار است. هنگامی که افراد مبتلا به سلیاک، گلوتن مصرف می کنند سیستم ایمنی بدن با حمله به روده کوچک واکنش نشان می دهد. روده کوچک آسیب دیده توانایی بدن در جذب مواد غذایی را مختل می کند و این موضوع می تواند بر روند تولید طبیعی هورمون ها اثر منفی بگذارد و منجر به از دست رفتن دوره و یا تاخیر در قاعدگی شود. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 نیز ممکن است در موارد نادر دوره از دست رفته را تجربه کنند، البته این امر تنها زمانی رخ می دهد که سطح قند خون مدیریت نشود.

بارداری

تاخیر در قاعدگی می تواند نشانه بارداری باشد. اگر قاعدگی های شما همیشه منظم بوده، تاخیر در قاعدگی نشان دهنده زمانی است که شما می توانید از تست های بارداری استفاده کنید. بهتر است حداقل یک هفته از موعد قاعدگی بگذرد بعد آزمایش را انجام دهید. اگر خیلی زود اقدام به بررسی نمایید ممکن است با پاسخ منفی کاذب مواجه شوید. اگر دوره های شما همیشه نامنظم بوده پیدا کردن زمان مناسب برای انجام تست بارداری دشوار می شود، شاید لازم باشد چند هفته ای منتظر بمانید. سایر علائم بارداری عبارتند از:

 • سینه های دردناک
 • سینه های متورم
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خستگی

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...