دانشنامه فرزند

میوه ها با قند کم
میوه

دانشنامه فرزند: شما باید میزان مصرف قند را در برنامه غذایی خود کنترل کنید. اگر شما مصرف قندهای فرآوری شده را متوقف کنید همچنان از سایر مواد غذایی قند دریافت می کنید، پس اگر شما دچار بیماری مانند دیابت هستید که باید حتی میزان مصرف قند طبیعی را نیز محدود سازید لازم است بدانید کدام میوه ها کمترین تاثیر را بر قند خون شما دارند. در حالی که میوه ها حاوی بسیاری از مواد مغذی سالم هستند برخی از آن ها قند بیشتری نسبت به سایر میوه ها دارند. در ادامه میوه هایی که کمترین مقدار قند را دارند معرفی می کنیم.

 • لیمو و لیمو ترش

  این دو میوه سرشار از ویتامین C هستند و حاوی قند زیادی هم نیستند. علاوه بر این با اضافه کردن آن ها به یک لیوان آب می توانند یک مهار کننده اشتهای بی نظیر باشند. تنها یک یا دو گرم قند در هر واحد لیمو یا لیمو ترش وجود دارد.

 • تمشک

  در هر لیوان از این میوه تنها 5 گرم قند وجود دارد و البته مقدار زیادی فیبر. تمشک برای سیر کردن شما بسیار مفید است، این میوه یکی از انواع توت هاست که می تواند گزینه مناسبی برای اضافه کردن در برنامه غذایی تان باشد.

 • توت فرنگی

  با اینکه توت فرنگی یک میوه بسیار شیرین و خوشمزه است اما مقدار قند آن بسیار کم می باشد. یک فنجان توت فرنگی حدود هفت گرم قند دارد و البته منبع بسیار خوبی برای ویتامین C می باشد.

 • توت سیاه

  هر فنجان توت سیاه تنها هفت گرم قند دارد، پس در مصرف توت سیاه احساس گناه نکنید. این میوه می تواند آنتی اکسیدان و فیبر فراوانی به شما هدیه دهد.

 • کیوی

  کیوی یک میوه عجیب و غریب است که جزئی از خانواده توت به حساب می آید! کیوی سرشار از ویتامین C می باشد و قند کمی حدود 6 گرم دارد. کیوی را می توانید در تمام فصول سال تهیه کنید.

 • گریپ فروت

  یکی از مرکباتی که می توانید به لیست خود اضافه کنید گریپ فروت می باشد. در نیمی از یک گریپ فروت با سایز متوسط حدود 9 گرم قند موجود است و می تواند یک صبحانه عالی باشد.

 • آووکادو

  این میوه از نظر طبیعی قند بسیار پایینی دارد. یک آووکادوی خام و نرسیده تنها یک گرم قند دارد. آووکادو به مقدار زیادی چربی سالم دارد و این به شما کمک می کند تا برای مدت طولانی احساس سیری کنید.

 • هندوانه

  این میوه نماد تابستان است. یک فنجان هندوانه حدود 10 گرم قند دارد. این میوه به دلیل اینکه سرشار از آهن است گزینه ایده آلی می باشد.

 • گرمک

  گرمک به مقدار زیادی ویتامین A دارد. یک فنجان از این میوه خوشمزه کمتر از 13 گرم قند دارد. گرمک ممکن است نسبت به سایر میوه های ذکر شده قند بیشتری داشته باشد اما در مقایسه با 0.3 لیتر نوشابه که حدود 40 گرم قند دارد و جزء غذاها با ارزش پایین می باشد برنده است.

 • پرتقال

  پرتقال می تواند یک میان وعده خوشمزه با کالری و قند کم به حساب آید. در ضمن این میوه ویتامین C فراوانی دارد. یک پرتقال متوسط حدود 12 گرم قند و کمتر از 70 کالری دارد.

 • هلو

  یک هلو با اندازه متوسط کمتر از 13 گرم قند دارد و می توان آن را جزء لیست میوه ها با قند پایین قرار داد.

لیست ذکر شده میوه هایی هستند که بین 1 تا 13 گرم قند دارند، البته به یاد داشته باشید که اندازه وعده های غذایی می تواند داستان را متفاوت کند. به عنوان مثال یک وعده هندوانه تنها یک فنجان است و شما به راحتی می توانید سه تا چهار وعده را یکجا میل کنید و این موضوع میزان قند مصرفی را بالا می برد. البته همه میوه ها در مقایسه با محصولات فرآوری شده با قند، حاوی ویتامین ها مواد معدنی و فیبر بیشتری هستند. این مواد غذایی سرشار از فیبر می باشند. فیبر می تواند سرعت هضم غذا را کاهش دهد و در نتیجه قند خون شما به سرعت پس از مصرف میوه بالا نمی رود. مانند سایر مسائل در زندگی اعتدال حرف اول را می زند پس در مصرف همه چیز افراط و تفریط نکنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زندگی سالم» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...