دانشنامه فرزند

درمان خانگی قاعدگی نامنظم
قاعدگی

دانشنامه فرزند: طول دوره به اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز در دوره بعد اطلاق می شود. متوسط طول دوره 28 روز است. البته این مدت از زنی به زن دیگر متفاوت است و حتی از ماهی به ماه دیگر نیز می تواند متغیر باشد. اگر فاصله بین دوره ها تغییر کند و قاعدگی شما زودتر یا دیرتر رخ دهد نامنظمی تلقی می شود. درمان نامنظمی قاعدگی به علتی که باعث این مشکل شده باز می گردد. اما روش هایی وجود دارد که می توانید برای منظم کردن قاعدگی خود استفاده کنید.

تمرین یوگا

تحقیقات نشان می دهد تمرینات یوگا یک درمان موثر برای بسیاری از مشکلات مربوط به قاعدگی است. تمرین یوگا روزانه در حدود 35 تا 40 دقیقه، 5 روز در هفته و به مدت 6 ماه می تواند سطح هورمون ها را تنظیم کند و نامنظمی قاعدگی را کاهش دهد. یوگا همچنین به علائم سندرم پیش از قاعدگی نیز کمک می کند.

رسیدن به وزن ایده آل

تغییرات وزن شما می تواند بر چرخه قاعدگی تان اثرگذار باشد. اضافه وزن و همچنین کمبود وزن می توانند نامنظمی قاعدگی به وجود آورند. به همین دلیل حفظ وزن سالم اهمیت فراوانی دارد. خانم هایی که دارای اضافه وزن هستند به این دلیل که سلول های چربی بر هورمون ها و انسولین تاثیر می گذارند بیشتر از سایرین درد و خونریزی را تجربه می کنند.

به طور مرتب ورزش کنید

ورزش مزایای زیادی برای سلامتی شما دارد از جمله به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می کند. ورزش می تواند به شما در رسیدن به وزن سالم یاری رساند و به ویژه برای خانم هایی که مبتلا به سندرم پلی کیستیک تخمدان هستند بسیار توصیه می شود. ورزش می تواند دیسمنوره اولیه (قاعدگی دردناک) را به طور موثری درمان کند.

مصرف زنجبیل

زنجبیل به عنوان یک داروی خانگی برای درمان قاعدگی های نامنظم در نظر گرفته می شود. با اینکه هیچ مدرک علمی تاثیر این ماده را ثابت نکرده اما به نظر می رسد زنجبیل فوایدی در رابطه با قاعدگی داشته باشد. نتایج حاصل از تحقیق بر 92 خانم مبتلا به خونریزی شدید قاعدگی، نشان داد که مصرف روزانه مکمل های زنجبیل می تواند به کاهش میزان خون از دست رفته در قاعدگی کمک کند. البته این تحقیق بسیار کوچک است و تحقیقات تکمیلی بیشتری لازم می باشد. تحقیقات نشان داده است که مصرف 750 تا 2000 میلی گرم پودر زنجبیل به مدت هفت روز قبل از قاعدگی می تواند به کاهش نوسانات خلقی و دردهای پیش از قاعدگی کمک کند.

مصرف دارچین

تحقیقات نشان می دهد مصرف دارچین به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می کند و یک گزینه درمانی برای خانم های مبتلا به پلی کیستیک تخمدان می باشد. دارچین همچنین میزان درد و خونریزی ناشی از قاعدگی را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد و حالت تهوع و استفراغ ناشی از دیسمنوره اولیه را بهبود می بخشد.

مصرف ویتامین های مورد نیاز بدن

مطالعاتی در سال 2015 نشان می دهد که سطح پایین ویتامین D می تواند با نامنظمی قاعدگی در ارتباط باشد و مصرف ویتامین D می تواند به تنظیم قاعدگی کمک کند. مصرف مکمل ویتامین D مزایای دیگری نیز برای سلامتی دارد از جمله کمک به کاهش وزن و کاهش افسردگی. برخی از غذاها از جمله شیر و سایر لبنیات گاهی با ویتامین D غنی می شوند، همچنین می توانید ویتامین D را از طریق آفتاب و مصرف مکمل دریافت نمایید.

ویتامین های گروه B اغلب برای خانم هایی که قصد بارداری دارند تجویز می شود که می توانند به تنظیم قاعدگی های شما نیز کمک کنند. مصرف ویتامین های گروه B خطر ابتلا به علائم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش می دهد.

مصرف سرکه سیب

نتایج یک مطالعه منتشر شده در سال 2013 نشان می دهد که نوشیدن 15 میلی لیتر سرکه سیب به صورت روزانه می تواند به تنظیم روند تخمک گذاری و قاعدگی در خانم های مبتلا به پلی کیستیک تخمدان کمک کند. سرکه سیب به کاهش وزن، کاهش قند خون و انسولین نیز کمک می کند. سرکه سیب طعم تلخی دارد و برای برخی مصرف آن ناخوشایند است، بنابراین می توانید آن را با آب رقیق کرده و یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید.

مصرف آناناس

آناناس یک درمانگر خانگی محبوب برای مشکلات مربوط به قاعدگی است. این ماده حاوی برملین می باشد، آنزیمی که پوشش رحم را نرم می کند و باعث تنظیم دوره های قاعدگی می گردد. برملین همچنین خاصیت ضد التهابی و تسکین دهندگی درد نیز دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...