دانشنامه فرزند

تغذیه صحیح قبل از بارداری و در طول دوران بارداری
تغذیه

دانشنامه فرزند: دریافت مواد مغذی کافی قبل از بارداری و در طول دوران بارداری اهمیت فراوانی دارد، شما باید آگاهانه غذا بخورید.

کالری

 • پیش از بارداری

  شما قبل از بارداری باید خود را به وزن ایده آل برسانید. برای کاهش یا افزایش وزن در راستای رسیدن به وزن ایده آل بهتر است میزان کالری مورد نیاز روزانه خود را در نظر بگیرید.

 • بارداری

  با شروع سه ماهه دوم بارداری شما باید 300 کالری به میزان کالری روزانه خود اضافه کنید. باید بر میزان افزایش وزن خود نظارت داشته و رژیم غذایی تان را بر اساس میزان اضافه وزن تان تنظیم نمایید.

 • شیردهی

  در این دوران باید روزانه 500 کالری به میزان کالری مورد نیاز بدن تان پیش از بارداری اضافه نمایید.

پروتئین

 • پیش از بارداری

  حدود 12 تا 20 درصد کالری مصرفی روزانه شما را باید پروتئین تشکیل دهد. شما باید به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن 0.8 گرم پروتئین مصرف نمایید. به طور میانگین مصرف حداقل 40 گرم پروتئین در روز توصیه می شود. به عنوان مثال اگر وزن شما 54 کیلوگرم است باید تقریبا 44 گرم پروتئین در روز مصرف نمایید.

 • بارداری

  میزان پروتئین مورد نیاز شما روزانه 60 گرم می باشد که تقریبا معادل 20 تا 25 درصد کالری مصرفی تان را تشکیل می دهد.

کربوهیدرات

 • پیش از بارداری

  میزان مصرف کربوهیدرات برای هر کسی متفاوت است و باید بر اساس یک ارزیابی غذایی فردی مشخص شود. به طور میانگین در اکثر افراد لازم است که تقریبا 50 الی 60 درصد میزان کالری مصرفی را کربوهیدرات تشکیل دهد.

 • بارداری

  خانم هایی که در دوران بارداری دیابت بارداری را تجربه می کنند باید میزان مصرف کربوهیدرات خود را به 40 تا 50 درصد کالری روزانه محدود کنند.

چربی

 • پیش از بارداری

  مقدار چربی مورد نیاز برای هر فرد متفاوت است و این موضوع نیز نیازمند ارزیابی تغذیه ای هر فرد می باشد. برای بیشتر افراد توصیه شده که کمتر از 10 درصد کالری روزانه خود را چربی اشباع شده و 10 درصد چربی اشباع نشده استفاده کنند. البته مصرف چربی اشباع نشده ارجحیت دارد.

 • بارداری

  در دوران بارداری بدن شما به چربی بیشتری احتیاج دارد. تقریبا 25 تا 35 درصد کالری روزانه شما بسته به مقدار کربوهیدرات مورد نیاز بدن تان باید از چربی حاصل شود. در این دوران نیز چربی اشباع نشده به چربی اشباع شده ارجحیت دارد.

فیبر

هم قبل از بارداری و هم در دوران بارداری به مصرف روزانه حدود 20 تا 35 گرم فیبر احتیاج است، این موضوع یک دستورالعمل کلی برای عموم افراد می باشد.

سدیم

میزان مصرف سدیم هم برای پیش از بارداری و هم دوران بارداری معادل 3000 میلی گرم به صورت روزانه می باشد. گاهی اوقات ممکن است به دلایل پزشکی ناچار به محدود کردن میزان مصرف سدیم در برنامه غذایی خود باشید در نتیجه برای اطمینان از میزان سدیم مورد نیاز بدن تان با پزشک خود مشورت کنید.

اسیدفولیک

 • پیش از بارداری

  مصرف اسیدفولیک پیش از بارداری ضروری است. برای کاهش خطرات ناشی از نقایص لوله عصبی مانند اسپینابیفیدا و آنانسفالی مصرف روزانه 400 میلی گرم اسیدفولیک لازم می باشد.

 • بارداری

  در دوران بارداری بهتر است میزان اسیدفولیک مصرفی خود را به 600 میلی گرم در روز افزایش دهید.

 • شیردهی

  در دوران شیردهی حتما روزانه 500 میلی گرم اسیدفولیک مصرف نمایید.

آهن

 • پیش از بارداری

  در سنین 14 تا 18 سالگی روزانه به 15 میلی گرم آهن نیاز دارید. بین سنین 19 تا 50 سالگی باید روزانه 18 میلی گرم آهن مصرف نمایید.

 • بارداری

  در دوران بارداری نیاز به مصرف آهن بیشتری است. شما باید روزانه 27 میلی گرم آهن مصرف نمایید. برخی از خانم هایی که دچار کم خونی هستند ممکن است طبق دستور پزشک تا 60 میلی گرم در روز احتیاج داشته باشند.

 • شیردهی

  در دوران شیردهی به میزان آهن کمتری احتیاج است. می توانید میزان مصرف روزانه آهن خود را به 9 میلی گرم کاهش دهید، اگر 18 سال یا کمتر دارید میزان مورد نیاز آهن روزانه تان 10 میلی گرم است.

نکته:از مصرف همزمان مولتی ویتامین یا مکمل آهن با کلسیم پرهیز نمایید.

زینک

 • پیش از بارداری

  در سنین 14 تا 18 سال روزانه به مصرف 9 میلی گرم زینک احتیاج دارید. بین سنین 19 تا 50 سال شما باید 8 میلی گرم زینک در طول روز استفاده نمایید.

 • بارداری

  در دوران بارداری به مقدار بیشتری زینک احتیاج است. شما باید روزانه 11 میلی گرم زینک مصرف کنید اما اگر 18 سال یا کمتر داشته باشید این مقدار به 13 میلی گرم می رسد.

 • شیردهی

  در دوران شیردهی به مصرف 12 میلی گرم زینک در روز احتیاج دارید، اگر سن شما 18 یا کمتر است باید روزانه 14 میلی گرم زینک استفاده کنید.

کلسیم

پیش از بارداری، در طول دوران بارداری و شیردهی به یک اندازه به کلسیم احتیاج دارید. اگرچه این میزان مورد نیاز بر حسب سن شما متفاوت خواهد بود. اگر 18 سال یا کمتر دارید روزانه 1300 میلی گرم و اگر بین 19 تا 50 سال هستید به مصرف روزانه 1000 میلی گرم کلسیم احتیاج دارید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه و وزن» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...