دانشنامه فرزند

آیا باید مکمل آهن استفاده کنم؟
آهن

دانشنامه فرزند: آهن یک ماده معدنی است که برای سلامتی بسیار ضروری می باشد. تمام سلول های بدن حاوی مقداری آهن هستند اما بیشتر آهن موجود در بدن، در گلبول های قرمز خون می باشد. گلبول های قرمز خون اکسیژن را از ریه ها به سمت سایر اندام ها و بافت ها هدایت می کنند.

آیا دچار کم خونی فقر آهن هستید؟

کم خونی ناشی از فقر آهن زمانی ایجاد می شود که آهن کافی در گلبول های قرمز خون وجود نداشته باشد. بدون میزان کافی آهن، گلبول های قرمز خون نمی توانند به طور موثری اکسیژن را به سلول ها و بافت ها برسانند. علائم کم خونی شامل موارد زیر است:

 • خستگی
 • ضعف
 • سرگیجه
 • مشکل در تمرکز

کم خونی ناشی از فقر آهن شایع ترین نوع کم خونی می باشد. علل شایع آن عبارتند از:

 • قاعدگی به ویژه اگر خونریزی سنگین و طولانی مدت باشد.
 • بیماری زخم معده
 • سرطان در دستگاه گوارش
 • از دست دادن خون در اثر تروما و یا اهدای خون
 • خونریزی دستگاه گوارش در اثر استفاده طولانی مدت از داروهایی نظیر آسپیرین و ایبوپروفن

آیا باردار هستید؟

زنانی که در دوران بارداری و شیردهی نمی باشند باید روزانه 15 تا 18 میلی گرم آهن مصرف کنند. زنانی که باردار هستند به میزان قابل توجهی، آهن بیشتری احتیاج دارند. طبق اعلام موسسه ملی بهداشت، میزان توصیه شده آهن برای زنان باردار 27 میلی گرم در روز است. اگر بابت کم خونی و میزان آهن دریافتی خود نگرانید نباید میزان مصرف ویتامین های دوران بارداری خود را به دو برابر افزایش دهید، زیرا این موضوع باعث می شود از ویتامین های دیگر بیش از اندازه دریافت کنید و خطراتی برای جنین رخ دهد. بهتر است در مورد مصرف مکمل آهن علاوه بر مصرف مولتی ویتامین های بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

آهن مورد نیاز نوزادان

نوزادان زمانی که در رحم مادر هستند از طریق مادر ذخیره آهن مناسبی برای خود می سازند. این ذخیره در طول شش ماه اول پس از تولد برای آن ها کافی است. اما از شش ماهگی به بعد باید غذاهای حاوی آهن را به برنامه غذایی آن ها اضافه کرد. نوزادان نارس که هنوز نتوانسته اند آهن کافی در دوران بارداری برای خود ذخیره کنند احتمالا به آهن بیشتری احتیاج دارند. حتما قبل از استفاده از هر نوع مکملی با پزشک کودک مشورت نمایید.

آهن مورد نیاز در دوران قاعدگی

قاعدگی باعث کاهش ذخیره آهن بدن می شود به همین دلیل زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض خطر کم خونی قرار دارند. برخی تحقیقات نشان می دهد قومیت نیز می تواند عامل خطر کم خونی باشد.

آهن مورد نیاز ورزشکاران

به گفته دفتر بهداشت زنان، ورزشکاران زن بیشتر در معرض خطر فقر آهن هستند. علت دقیق آن مشخص نیست محققان معتقدند ورزشکاران ممکن است برای حمل اکسیژن به گلبول های قرمز بیشتری احتیاج داشته باشند تا بتوانند ورزش کنند. اگر شما نیز ورزشکار هستید بهتر است درباره علائم مرتبط با کم خونی با پزشک مشورت کنید.

کم خونی در افرادی که به طور مداوم دچار خونریزی می شوند

افرادی که دچار خونریزی بیش از اندازه می شوند نیاز به آهن اضافی دارند. افرادی که به طور منظم خون اهدا می کنند و یا افرادی که دچار خونریزی معده می باشند در معرض خطر ابتلا به کم خونی قرار دارند. خونریزی دستگاه گوارش که می تواند در اثر مصرف داروها و یا شرایطی نظیر زخم و سرطان ایجاد شود نیز عاملی برای کم خونی است.

کم خونی در افرادی که دیالیز انجام می دهند

بسیاری از افرادی که دیالیز کلیه انجام می دهند به آهن اضافی احتیاج دارند. کلیه ها وظیفه ساخت اریتروپوئیتین را دارند، هورمونی که به بدن دستور ساخت سلول های قرمز خون را می دهد. اگر کلیه ها به درستی عمل نکنند می توانند منجر به کم خونی گردند. هنگام دیالیز ممکن است مقدار کمی خون از دست بدهید و همچنین رژیم های غذایی مناسب دیالیز باعث محدود شدن میزان جذب آهن می شود. برخی داروهای مناسب افراد دیالیزی از آهن بدن استفاده کرده و یا در توانایی بدن برای جذب آهن دخالت می کنند.

مصرف داروهای کاهش دهنده آهن

برخی داروها می توانند در توانایی بدن در جذب آهن اختلال وارد کنند. این داروها عبارتند از:

 • کوینولون ها، خانواده ای از آنتی بیوتیک ها که شامل سیپروفلوکساسین (سیپرو) و لووفلوکساسین (لوواکین) است.
 • تتراسایکلین (پانمایسین)
 • رانیتیدین و امپرازول که برای زخم ها، سوزش سردل و سایر مشکلات معده استفاده می شوند.
 • مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتنسین که برای فشار خون بالا تجویز می شوند.
 • کلستیپول (کلستید) و کلستیرامین (پروالیت) که برای کاهش کلسترول گیرنده های اسید صفراوی تجویز می شوند.

کودکان بیش فعال و کم خونی

مطالعه ای که در سال 2014 در مجله علوم پزشکی و بهداشت منتشر شد اعلام کرد که کمبود آهن به طور فزآینده ای با اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) در ارتباط است. کودکان مبتلا به بیش فعالی کم توجه دارای مقادیر کمتری آهن و فریتین هستند. فریتین، آهن را برای استفاده در آینده در سلول ها ذخیره می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زندگی سالم» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...