دانشنامه فرزند

درمان ناباروری به صورت طبیعی
ناباروری

دانشنامه فرزند: درمان های طبیعی ناباروری می تواند شامل یوگا و طب سوزنی باشد. در یک مطالعه در سال 2018 مشخص شد که حداقل 29 درصد از زوجین به همراه مکمل درمان های سنتی موفق به بارداری شده اند.

طب سوزنی

طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن های کوچک و نازک در نقاط مختلف بدن است و با تحریک جریان انرژی بدن می تواند موجب درمان شود. هیچ مدرک قطعی برای حمایت از طب سوزنی به عنوان درمان ناباروری وجود ندارد، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که طب سوزنی می تواند موجب بهبود روند تخمک گذاری و قاعدگی در زنان مبتلا به پلی کیستیک تخمدان (PCOS) گردد.

یوگا

یوگا با کمک حالت های ایستادگی و تکنیک های تنفسی می تواند موجب تقویت آرامش و کاهش سطح استرس شما گردد. مطالعات در مورد یوگا به عنوان یک روش درمان ناباروری محدود می باشد با این حال اعتقاد بر این است که تمرینات یوگا در از بین بردن استرس ناشی از درمان باروری مفید می باشد.

ویتامین ها

مصرف برخی ویتامین ها و مواد معدنی می توانند قدرت باروری را بهبود بخشند. برخی از آن ها عبارتند از:

  • اسیدفولیک
  • زینک
  • ویتامین C
  • ویتامین E
  • آهن

همچنین مکمل های دیگری نظیر پروبیوتیک ها که باعث هضم بهتر و بهبود سلامت کلی بدن هستند نیز مفید می باشند.

چای

تحقیقات انجام شده بر روی تاثیر چای بر باروری بسیار محدود است با این حال بررسی های اخیر نشان می دهد که ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در چای سبز با بهبود پارامترهایی نظیر اسپرم و تخمک می توانند به افزایش قدرت باروری کمک کنند.

روغن های اساسی

روغن های اساسی به طور معمول از ریشه، دانه یا برگ گیاهان گرفته می شود. این روغن ها را می توان در آروماتراپی برای تقویت، آرامش و کاهش سطح استرس به کار برد. آروماتراپی می تواند شامل ماساژ درمانی، حمام درمانی یا سوزاندن روغن های اساسی باشد. البته برای اثر بخشی روغن های اساسی بر درمان ناباروری نیاز به تحقیقات گسترده تری می باشد.

رژیم غذایی باروری

توصیه های غذایی برای افزایش قدرت باروری در جهت بهبود مشکلات ناشی از تخمک گذاری است، بنابراین برای ناباروری ناشی از بیماری هایی نظیر انسداد لوله های رحمی یا فیبروم موثر واقع نخواهد شد. برخی از توصیه های غذایی برای افزایش قدرت باروری عبارتند از:

  • مصرف غذاهای سرشار از فیبر مانند سبزیجات و غلات سبوس دار را افزایش داده و از مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده حاوی قند پرهیز نمایید. سعی کنید انتخاب شما کربوهیدرات های سالم باشد.

  • از مصرف چربی های ترانس که در بسیاری از محصولات غذایی سرخ شده و فرآوری شده وجود دارد اجتناب ورزید.

  • سعی کنید پروتئین های گیاهی را جایگزین پروتئین های حیوانی کنید و به جای مصرف لبنیات کم چرب، از انواع پرچرب (مانند شیر کامل) استفاده نمایید.

پیروی از این توصیه ها و به طور کلی پیروی از یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی می تواند به بهبود سلامت اسپرم کمک کند. تغییرات در رژیم غذایی به همراه تغییر در سبک زندگی از جمله انجام تمرینات ورزشی می تواند به افزایش قدرت باروری کمک کند.

آیا ناباروری پایان رویاست؟

تشخیص ناباروری به این معنا نیست که رویای شما در مورد بچه دار شدن به پایان رسیده، ممکن است کمی این پروسه زمان بیشتری ببرد اما بسیاری از زوجین که ناباروری را تجربه می کنند در نهایت قادر به بچه دار شدن هستند. برخی به صورت طبیعی و برخی دیگر نیاز به مداخله پزشکی دارند. درمانی که برای شما و همسرتان انتخاب می شود بستگی به عواملی از جمله سن، علت ناباروری و ترجیحات شخصی شما دارد. در نهایت باید بدانید علم به حدی پیشرفت کرده است که رویای بچه دار شدن برای اکثر زوج ها محقق می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...