دانشنامه فرزند

چرا در سونوگرافی ضربان قلب جنین شنیده نمی شود؟
سونوگرافی

دانشنامه فرزند: شنیدن ضربان قلب جنین برای اولین بار لحظه شگفت انگیزی برای والدین می باشد. ضربان قلب جنین را ممکن است برای اولین بار در اواسط هفته 5 یا 6 بارداری توسط سونوگرافی واژینال بشنوید، این زمانی است که قطب جنینی (اولین علامت قابل مشاهده جنین در حال رشد) دیده می شود. البته ضربان قلب اواسط هفته 6 یا 7 بهتر قابل ارزیابی است.

اولین سونوگرافی دوران بارداری

بعد از مثبت شدن جواب آزمایش بارداری باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک اولین سونوگرافی بارداری را برای اواسط هفته 7 یا 8 توصیه می کند. برخی پزشکان نیز تا هفته 11 بارداری سونوگرافی را تجویز نمی کنند. گاهی پزشک به دلایلی یک سونوگرافی در هفته 6 بارداری توصیه می کند. برخی از این دلایل عبارتند از:

  • سابقه مشکلات پزشکی
  • سابقه سقط جنین
  • سابقه مشکل در حفظ بارداری در گذشته

در اولین سونوگرافی پزشک یا سونوگرافیست موارد زیر را مورد بررسی قرار می دهد:

  • سلامت بارداری مورد ارزیابی قرار می گیرد و از لحاظ خارج رحمی یا پوچ بودن بارداری بررسی می شود.
  • ضربان قلب تائید می شود.
  • طول سر تا باسن جنین اندازه گیری می شود که می تواند به تعیین سن بارداری کمک کند.

ضربان قلب جنین

ضربان قلب کودک در هفته 6 یا 7 بارداری بین 90 تا 110 ضربه در دقیقه می باشد. تا هفته 9 بارداری ضربان قلب جنین به 140 تا 170 ضربه در دقیقه می رسد.

عدم تشخیص ضربان قلب جنین

ممکن است ضربان قلب جنین در اولین سونوگرافی قابل تشخیص نباشد. اغلب اوقات به این معناست که خیلی زود برای سونوگرافی اقدام کرده اید و الزاما به معنای وجود مشکل نیست. در این صورت پزشک دو هفته بعد سونوگرافی دیگری توصیه می کند. دلایل دیگری که ممکن است باعث عدم تشخیص ضربان قلب جنین شود عبارتند از:

  • شکل رحم
  • بزرگ بودن شکم
  • تشخیص اشتباه سن بارداری

در صورت عدم تشخیص ضربان قلب پزشک معیارهای اندازه گیری جنین را بررسی می کند. تا زمانی که اندازه سر تا نشیمنگاه (CRL) کمتر از 5 میلی متر باشد نیازی به نگرانی نیست. بعد از هفته 6 بارداری اگر همچنان کیسه حاملگی یا ساک بارداری تشکیل نشده باشد پزشک درخواست آزمایش خون مجدد می دهد و یا توصیه می کند چند روز بعد سونوگرافی را تکرار کنید.

تغییرات ضربان قلب جنین در طول بارداری

قلب کودک در طول دوران بارداری رشد می کند. ضربان قلب در هفته های اول بین 90 تا 110 ضربه در دقیقه خواهد بود و در حدود هفته های 9 یا 10 بین 140 تا 170 ضربه در دقیقه خواهد شد و به اوج می رسد. پس از آن ضربان قلب طبیعی در سه ماهه دوم و سوم بارداری بین 110 تا 160 ضربه در دقیقه در نظر گرفته می شود. ضربان قلب کودک شما در طول بارداری و در هر ملاقات با پزشک می تواند متفاوت باشد. ضربان قلب خیلی آهسته، خیلی سریع و یا خیلی نامنظم می تواند نگران کننده باشد. اگر پزشک در مورد رشد قلب کودک شما نگران شود ممکن است برای بررسی های بیشتر اکوکاردیوگرافی جنین را تجویز نماید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...