دانشنامه فرزند

بهترین روش طبخ تخم مرغ
تخم مرغ

دانشنامه فرزند: تخم مرغ یک غذای ارزان و فوق العاده مغذی است. تخم مرغ نسبتا کالری کمی دارد اما سرشار از پروتئین، ویتامین ها، مواد معدنی و چربی های سالم می باشد. روش تهیه تخم مرغ بر روی مواد مغذی موجود در آن موثر است.

انواع مختلف روش تهیه تخم مرغ

پخت تخم مرغ باکتری های خطرناک آن را از بین می برد و باعث ایمن شدن آن می شود. در اینجا به بررسی محبوب ترین روش های پخت تخم مرغ می پردازیم:

  • تخم مرغ به مدت 6 الی 10 دقیقه در آب جوش می پزد. بسته به مدت زمان پخت می توانید زرده های مختلفی داشته باشید. هر چقدر میزان پخت طولانی تر باشد زرده محکم تر می شود.
  • برای تهیه تخم مرغ جیبی یا تخم مرغ آب پز بدون پوست کافی است در آب جوش به همراه مقدار کمی سرکه و نمک تخم مرغ را بشکانید و بعد از 3 الی 4 دقیقه از آب خارج نمایید.
  • تخم مرغ را می توان در یک ماهیتابه به همراه روغن سرخ کرد.
  • می توانید تخم مرغ را در ظروف مناسبی بشکانید و در فر قرار دهید تا پخته شود.
  • تخم مرغ را در یک کاسه خوب هم بزنید و در درون یک ماهیتابه داغ با حرارت کم ریخته و مرتب هم بزنید.

از بین رفتن مواد مغذی تخم مرغ با پخت و پز

گرما باعث ایجاد تغییرات ساختاری در پروتئین های تخم مرغ می گردد. هنگامی که پروتئین گرما می بیند پیوندهای جدیدی با سایر پروتئین های اطراف خود ایجاد می کند، این پیوندهای جدید هضم آن را برای بدن آسان تر می نماید. این تغییرات را می توانید با تغییر رنگ سفیده و زرده تخم مرغ از حالت ژلی به سفت درآمدن آن مشاهده کنید.

پخت تخم مرغ با حرارت بالا می تواند به سایر مواد مغذی آسیب برساند. پختن اکثر مواد غذایی به خصوص برای مدت طولانی در دمای بالا می تواند به کاهش مواد مغذی منجر شود. پختن تخم مرغ می تواند میزان ویتامین A و آنتی اکسیدان های موجود در آن را کاهش دهد. به طور کلی زمان پخت کوتاه تر (حتی در دمای بالا) به حفظ مواد مغذی بیشتر کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد وقتی تخم مرغ به مدت 40 دقیقه پخته شود ممکن است تا 61 درصد ویتامین D خود را از دست بدهد. با این حال حتی اگر تخم مرغ با پخته شدن مقداری مواد مغذی از دست بدهد اما همچنان منبع بسیار غنی از ویتامین ها و آنتی اکسیدان هاست.

نکاتی در رابطه با طبخ سالم تخم مرغ

  • اگر می خواهید کالری کمی مصرف کنید تخم مرغ ها را به صورت آب پز یا جیبی (آب پز بدون پوست) تهیه کنید.
  • تخم مرغ را با سبزیجات ترکیب کنید، این یک فرصت عالی برای افزودن فیبر و ویتامین های اضافی به وعده غذایی تان است.
  • تخم مرغ را در دمای بالای پایدار سرخ کنید. نمونه هایی از روغن های خوب عبارتند از: روغن زیتون و کره. روغن نارگیل هم گزینه مناسبی می باشد اما ممکن است بعضی افراد طعم آن با تخم مرغ را نپسندند.
  • تخم مرغ های مرتعی و ارگانیک از نظر غذایی ارزش بالاتری نسبت به تخم مرغ های قفسی و معمولی دارند.
  • هر چه تخم مرغ را به مدت طولانی تر در دمای بالاتر بپزید مواد مغذی بیشتری کاهش پیدا می کند همچنین میزان کلسترول اکسیده آن افزایش می یابد. این موضوع به خصوص در سرخ کردن با تابه صادق است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زندگی سالم» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 1.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...