دانشنامه فرزند

مشکلات کیسه صفرا در دوران بارداری
کیسه صفرا

دانشنامه فرزند: کیسه صفرا اندام کوچکی در بدن است اما می تواند دردسرهای بزرگی در دوران بارداری ایجاد نماید. تغییرات ناشی از بارداری می توانند بر کیسه صفرا نیز اثرگذار باشند و این موضوع موجب بروز عوارض و علائمی بر سلامتی فرزندتان می شود.

کیسه صفرا چگونه عمل می کند؟

کیسه صفرا یک عضو کوچک و به شکل گلابی است و دقیقا زیر کبد قرار دارد. کیسه صفرا اندام ذخیره ای می باشد. کیسه صفرا ماده اضافی که کبد تولید می کند را ذخیره کرده و به بدن در هضم چربی ها کمک می کند. گاهی این مواد اضافی می توانند تبدیل به سنگ های سختی شوند و مشکلاتی ایجاد نمایند. وجود سنگ در صفرا علاوه بر اینکه مانع عملکرد صحیح کیسه صفرا می شود بلکه ایجاد التهاب نیز می کند. اگر این مشکل با درد شدید همراه بود باید فورا به پزشک مراجعه شود. کیسه صفرا یک عضو مهم برای ذخیره سازی تلقی می شود اما اگر شرایط به گونه ای باشد که وجود این کیسه مشکلاتی برای سلامتی ایجاد نماید، پزشک آن را خارج می کند. زندگی بدون کیسه صفرا امکان پذیر است.

تاثیر بارداری بر عملکرد کیسه صفرا

زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا هستند. زنان باردار به دلیل مقدار بیشتر استروژن بیش از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. استروژن اضافی در بدن می تواند منجر به افزایش کلسترول در صفرا شود. در ضمن باعث کاهش انقباضات کیسه صفرا گردد. کاهش انقباضات کیسه صفرا در بارداری را کلستاز بارداری می نامند. این بدان معناست که صفرا به راحتی از درون کیسه خارج نمی شود. کلستاز بارداری با افزایش خطر ابتلا به عوارض بارداری همراه است. نمونه هایی از این عوارض عبارتند از:

 • تولد زودرس
 • مرده زایی

علائم مشکلات کیسه صفرا در دوران بارداری

کلستاز بارداری می تواند علائم بسیار خاصی ایجاد کند از جمله:

 • خارش شدید (شایع ترین نشانه این بیماری)
 • زردی، بخشی از پوست و چشم های فرد زرد رنگ می شود و دلیل آن افزایش میزان بیلی روبین در خون است.
 • تیره شدن رنگ ادرار

تشخیص کلستاز بارداری گاهی اوقات ممکن است دشوار باشد. به این دلیل که شکم در حال رشد به علت کشیده شدن پوست دچار خارش می شود که امری طبیعی است اما خارش ناشی از کیسه صفرا به دلیل ایجاد اسیدهای صفراوی در خون می تواند شدیدتر باشد.

سنگ های کیسه صفرا می توانند علائم زیر را ایجاد کنند. حملات ناشی از این بیماری اغلب بعد از مصرف وعده های غذایی پرچرب رخ می دهد و حدود یک ساعت به طول می انجامد:

 • ظاهر زرد رنگ
 • حالت تهوع
 • درد در قسمت فوقانی سمت راست یا وسط معده که در واقع صفراست

اگر درد پس از چند ساعت برطرف نشد می تواند نشان دهنده اتفاق جدی تری در رابطه با کیسه صفرا باشد.

درمان مشکلات کیسه صفرا در دوران بارداری

 • درمان کلستاز بارداری

  پزشک معمولا داروهایی برای کاهش خارش ناشی از کلستاز بارداری تجویز می نماید. دوش آب ولرم (نه داغ) می تواند خارش را کم کند. استفاده از کمپرس سرد نیز می تواند موثر باشد. توجه داشته باشید که برخی از روش های درمانی که معمولا برای خارش پوست استفاده می شوند نظیر کرم آنتی هیستامین یا هیدروکورتیزون به خارش پوستی ناشی از کیسه صفرا کمکی نمی کند و می تواند برای کودک مضر باشد. خطر عوارض بارداری با وجود کلستاز بارداری بیشتر می باشد. پزشک ممکن است تشخیص دهد در 37 هفته زایمان را انجام دهد.

 • درمان سنگ کیسه صفرا

  اگر مبتلا به سنگ کیسه صفرا باشید ولی علائم و درد شدید را تجربه نکنید معمولا تنها مراقبت های غذایی توصیه می شود اما اگر شدت مشکل زیاد باشد و باعث ایجاد عفونت کند ممکن است نیاز به جراحی پیدا کنید. البته انجام عمل جراحی در دوران بارداری روش درمانی ارجحی نیست اما این امکان وجود دارد که زنی در دوران بارداری عمل خارج کردن کیسه صفرا را با مو فقیت انجام دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...