دانشنامه فرزند

هفته چهل و یکم بارداری

دانشنامه فرزند: کودک شما جای گرم و نرمی را پیدا کرده و خیال بیرون آمدن ندارد، اما بهتر است در این مورد نگران نباشید و منتظر علایم زایمان خود باشید. مطمئن باشید شما برای همیشه باردار نمی مانید.

تغییرات فرزند شما

در این هفته قد جنین کمتر از 50.8 سانتی متر و وزن او حدود 3.630 کیلوگرم است و همچنان به رشد خود ادامه می دهد. حدود 5 تا 6 درصد از زنان باردار، دارای حاملگی های طولانی مدت بوده و معمولا این مدت زمان، حدود سه هفته یا بیشتر، نسبت به زمان تخمین زده شده طول می کشد. نوزادانی که در هفته چهل و دوم و یا دیر تر به دنیا می آیند دارای پوست خشک تر و اغلب همراه با اضافه وزن می باشند.

تغییرات بدن شما

احتمالا پزشک در صورتی که نوزاد تا هفته آینده به دنیا نیاید، برای ایمنی کودک، با شما در مورد القای درد صحبت خواهد کرد. روش پزشک برای القای درد، به وضعیت دهانه رحم شما بستگی دارد. در این هفته ممکن است به دلیل موقعیت جنین در رحم، درد های کوتاه مدت یا یک سوزش در ناحیه واژن خود احساس کنید. از آن جایی که جنین فضای کمی برای حرکت دارد، با سر خود به رباط و اعصاب واژن شما بیشتر فشار می آورد. در این هفته با پایین تر آمدن کودک، فشار او بر دیافراگم و معده شما کمتر شده، تنفس آسان تر و سوزش سر دل شما نیز به تدریج کاهش می یابد.

باید ها

به دلیل افزایش وزن در ناحیه شکم، کمر درد تان افزایش می یابد، پس با ماساژ و استراحت بیشتر در بهبود آن بکوشید.

دکتر را خبر کنید: اگر تورم شدیدی را در یکی از پا هایتان نسبت به دیگری مشاهده کردید و یا پف صورت تان در بازه زمانی کوتاهی به شدت افزایش یافت، سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.

نباید ها

از انجام هر کاری که باعث تضعیف انرژی و نیروی شما می گردد، بپرهیزید.

بیشتر بدانید

بارداری طولانی تر از حد معمول، می تواند باعث رشد عفونت در رحم شما شود و خطراتی را نیز برای جنین به وجود آورد. اگر این زمان بیش از حد طولانی گردد، موجب افزایش خطر برای شما و فرزند تان در طول زایمان خواهد شد و احتمال نیاز به زایمان سزارین را دو برابر خواهد ساخت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه سوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 76 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...