دانشنامه فرزند

ویتامین های ضروری در زمان اقدام برای بارداری
ویتامین

دانشنامه فرزند: اگر در حال اقدام برای بارداری هستید با تغذیه سالم به بدن خود بهترین فرصت برای بارداری را بدهید. در ادامه 5 ویتامین و مواد معدنی که موجب افزایش قدرت باروری می گردند را معرفی می کنیم.

زینک

طبق تحقیقات صورت گرفته کمبود زینک می تواند بر رشد تخمک اثر منفی بگذارد. این ماده در تقسیم تخمک ها، لقاح، تنظیم DNA و رشد جنین نقش بسزایی دارد. اگر در حال اقدام به بارداری هستید باید از میزان کافی دریافت زینک در تغذیه خود و همسرتان اطمینان حاصل نمایید. میزان دریافتی مورد نیاز روزانه زینک در خانم ها 8 میلی گرم و 12 میلی گرم در دوران بارداری و شیردهی می باشد. اگر تغذیه سالمی داشته باشید و مکمل های لازم را مصرف کنید احتمالا میزان کافی زینک را دریافت می نمایید. شما در دوران اقدام برای بارداری می توانید مقدار بیشتری زینک استفاده نمایید اما باید جوانب احتیاط را رعایت کنید زیرا زیاده روی در مصرف زینک می تواند موجب اختلال در سوخت و ساز بدن گردد.

کولین

کولین ویتامینی است که 90 درصد افراد به اندازه کافی از آن استفاده نمی کنند. کولین برای ارتقای سلامت در تمام مراحل زندگی ضروری است. در اوایل دوران بارداری مصرف کولین برای سلامتی مغز در حال شکل گیری جنین اهمیت فراوانی دارد. کولین در بسیاری از مواد غذایی از جمله زرده تخم مرغ، لوبیا و جگر به مقدار کمی وجود دارد. رژیم غذایی سرشار از گوشت ها، تخم مرغ کامل و سبزیجات سبز می تواند به دریافت میزان کافی کولین کمک کند. میزان مصرف روزانه توصیه شده کولین 550 میلی گرم می باشد.

امگا3

امگا3 برای رشد مغز و چشم جنین بسیار حیاتی است. همچنین مطالعات نشان می دهد مصرف امگا3 احتمال زایمان زودرس تا قبل از هفته 34 را تا 58 درصد و زایمان قبل از 37 هفته را تا 17 درصد کاهش می دهد. مصرف امگا3 در سه ماهه سوم بارداری خطر ابتلا به آسم و عفونت دستگاه تنفسی در کودک را تقریبا تا یک سوم کاهش می دهد.

پروبیوتیک

پروبیوتیک ها برای سلامت روده به دو شکل مواد غذایی و مکمل مفید می باشند. شاید باور نکنید اما سلامت روده بر قدرت باروری اثرگذار است. در حال حاضر میزان دقیقی برای نیاز روزانه بدن به پروبیوتیک ذکر نشده است.

آهن

این ماده معدنی برای تشکیل گلبول های قرمز خون که حامل اکسیژن می باشند ضروری است. به علاوه آهن بر سطح انرژی شما اثرگذار می باشد. حتما پیش از بارداری باید سطح آهن خون شما مورد آزمایش قرار گیرد تا مشخص شود به مصرف مکمل نیاز است یا خیر. زنان بالغ باید روزانه 18 میلی گرم، در دوران بارداری 27 میلی گرم و در دوران شیردهی 9 میلی گرم آهن مصرف نمایند. پایین بودن مقدار آهن می تواند منجر به عدم تخمک گذاری گردد. مصرف مکمل آهن از مشکلات تخمک گذاری در زمان اقدام برای بارداری و از کم خونی در دوران بارداری جلوگیری می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...