دانشنامه فرزند

مراقبت از بند ناف

دانشنامه فرزند: وجود زایده کوچک بند ناف، بر روی بدن فرزند تازه متولد شده شما، می تواند کمی ترسناک به نظر برسد. اما بهتر است مطلب زیر را به دقت مطالعه نموده، تا با مراقبت مناسب و صحیح از آن، بتوانید این مرحله را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید.

وظیفه بند ناف چیست؟

فرزندتان هنگامی که در رحم شما زندگی می کرد، از طریق عروق بند ناف تغذیه می شد. پس از تولد، پزشک، بند ناف را از نزدیک پوست بدن، با نخی بسته و بقیه آن را می برد. سپس پزشک با یک گیره پلاستیکی کوچک، بند ناف را بسته و معمولا قبل از بردن نوزاد به خانه گیره را بر می دارد. تکه ای از بند ناف که به ناف فرزندتان متصل است، به مرور زمان خشک شده و می افتد.

افتادن بند ناف چقدر طول می کشد؟

اغلب بند ناف در ظرف یک هفته تا 21 روز خشک تر شده و می افتد. بعد از افتادن بند ناف، در محل اتصال آن با پوست بدن کودک، پوست نازک و حساسی به جای می گذارد، که جای بند ناف نامیده می شود. این بخش از پوست، چند روز و گاهی چند هفته طول می کشد، تا به طور کامل التیام یابد.

مراقبت از بند ناف

اگر دوره جوش خوردن و التیام جای بند ناف، خیلی طولانی شده و روند این التیام خیلی آهسته و کند باشد، سطح این پوست نازک، قدری برجسته و زبر می شود، که این حالت، به نام نسج گرانولاسیون معروف است. این پوست نازک، باید تمیز و خشک نگهداری شود، تا میکروب ها، روی آن عفونت و چرک ایجاد نکنند.
اگر این ناحیه، به طور کامل خشک نگهداری شود، به مرور زمان بر روی آن پوسته یا دلمه ای بسته خواهد شد و کاملا التیام خواهد یافت. توصیه شده که روی جای بند ناف هرگز پانسمان نشود. همچنین حمام کودک نیز، تا زمان التیام کامل جای بند ناف، به وسیله اسفنج، صورت پذیرد. بعد از حمام نیز جای بند ناف را، با پنبه هیدروفیل استریل، به طور کامل خشک کنید. پوشک فرزندتان را طوری ببندید که پایین تر از حد ناف قرار گیرد.

نگران نباشید: چند روز قبل یا بعد از افتادن بند ناف ممکن است، در جای آن کمی خونریزی وجود داشته باشد، که البته جای نگرانی نیست.

اگر جای بند ناف که هنوز جوش نخورده است، ترشح داشته باشد، باید هر روز آن را با الکل سفید یا پراکسید، تمیز و ضد عفونی نمایید. گاهی نیز پزشک برای تسریع در خشک شدن و التیام، دارو تجویز می نماید.

عفونت بند ناف

علایم زیر دال بر وجود عفونت می باشد و بهتر است در صورت مشاهده، فوراً با پزشک تماس بگیرید.

  • جای بند ناف و اطراف آن با قرمزی و التهاب همراه باشد.
  • بوی نامطبوع
  • وجود چرک در جای بند ناف
  • خونریزی مداوم

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نوزاد تازه متولد شده» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 34 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...