دانشنامه فرزند

ده ماهگی: هفته اول

دانشنامه فرزند: بازی کردن با کودکان همسن و سال، می تواند برای فرزند تان بسیار آموزنده باشد. اگر کودکان زیر دو سال را در کنار یکدیگر قرار دهید، ممکن است گاهی نسبت به هم بی اعتنا بوده و هر کدام با اسباب بازی های خود سرگرم شوند، اما همین حالت نیز می تواند، باعث رشد مهارت های آن ها شود.

رشد فرزند شما

فرزند شما شروع به گفتن کلمات و عبارات ساده بسیاری کرده است، بنابراین صحبت کردن مداوم با او، اهمیت ویژه ای دارد. هنگامی که در اثر تکرار کلمه ای، توانست آن را تا حدی درست بیان کند، سر خود را به نشانه تایید تکان دهید. اگر برای بیان خواسته های خود از کلمه ای استفاده می کند، شما آن کلمه را به طور کامل برایش تکرار کنید، به عنوان مثال اگر گفت "به به" به آرامی و با بیان صحیح از او بپرسید "آیا شیر می خواهی؟". در این مرحله این بهترین راه برای اجتناب از استفاده کلمات بچه گانه است. هر چند این کلمات جالب به نظر برسند، ولی پرهیز از آن ها برای رشد کودک بهتر است.
اگر چه ممکن است گاهی احمقانه به نظر برسد، اما داشتن یک مکالمه با فرزند تان بهترین روش برای تقویت مهارت زبانی اوست، مثلا هنگامی که او یک سخن نا مفهوم را بیان کرد، در پاسخ به او بگویید "واقعا، چه جالب!" احتمالا او می خندد و صحبتش را ادامه می دهد.

زندگی شما: اجتناب از صدمات ناشی از بغل کردن کودک

فرزند شما در حال رشد است و این به معنای بغل کردن بیشتر و پتانسیل قوی تر برای فشار آوردن به عضلات شما می باشد. اما راه هایی وجود دارد که می توانید خطر ابتلا به درد و جراحت را کاهش دهید:

  • برای بلند کردن کودک از زمین، همیشه زانو های خود را خم کرده و کمی بنشینید و هیچ گاه از کمر خم نشوید.

  • در حالت نشسته هنگامی که فرزند خود را در آغوش گرفته اید، بهتر است بر روی یک صندلی دسته دار به صورت صاف بنشینید. می توانید برای راحتی بیشتر یک بالش پشت خود قرار دهید.

  • برای زمانی که می خواهید کودک را بغل کرده و جابجا شوید، از یک آغوشی مناسب که وزن کودک را به طور مساوی تقسیم کند و بر گردن و پشت شما فشار نیاورد استفاده نمایید. به دنبال یک آغوشی با بند های پهن و ابری باشید.

  • برای جلوگیری از درد در ناحیه مچ دست تان، به نوبت از بازو های تان برای نگه داشتن کودک استفاده کنید. اگر سابقه درد در مچ دست دارید، بهتر است از یک مچ بند استفاده نمایید.

  • برای تسکین درد عضلات خود از دوش آب گرم و ماساژ بهره ببرید. در زمانی که درد به حد زیادی افزایش یافت، می توانید از قرص های مسکن برای کاهش آن استفاده کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ده ماهگی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 18 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...