دانشنامه فرزند

رشد کنترل مدفوع

دانشنامه فرزند: کنترل مدفوع قبل از کنترل ادرار حاصل می شود ولی زمان به دست آوردن آن متغیر تر است. برخی از کودکان به خصوص پسر ها، ممکن است تا پس از دو سالگی هیچ نشانه ای از کنترل مدفوع نشان ندهند. از دوازده ماهگی تا دو و نیم سالگی ممکن است متوجه شوید فرزند تان با مدفوع خود بازی می کند و یا آن را به اطراف می مالد. علت این کار مجذوب بودن کودک نسبت به آن چه که از بدنش خارج می شود است. پس به خاطر یک امر طبیعی او را سرزنش نکنید.

سال اول تولد

اکثر کودکان در طی سال اول تولد خود، نسبت به مدفوع و ادرار خود توجهی ندارند. ممکن است متوجه شوید فرزند تان اولین و تنها مرتبه اجابت مزاج روزانه خود را در ظرف چند دقیقه بعد از صرف صبحانه انجام می دهد. البته این نظم و ترتیب اجابت مزاج در طی سال اول نمی تواند دلیلی بر تربیت توالت کودک باشد.

دوازده تا هجده ماهگی

در اوایل سال دوم تولد، فرزند تان به تدریج از کیفیت مدفوع خود آگاه می شود و به تدریج نسبت به آن حس مالکیت پیدا می نماید. کودک تشخیص می دهد که این مواد از او به وجود آمده و متعلق به او است و از آن احساس غرور و افتخار می کند. از پانزده تا هجده ماهگی پس از صرف غذا به علت بازتاب معده و روده، مدفوع خود را تخلیه می کند. اما هنوز آمادگی استفاده از لگن را ندارد. به دلیل جنبه مالکیتی که در این سن نسبت به مدفوع خود دارد، ممکن است مایل نباشد آن را به شما بدهد و هم چنین ممکن است از ریختن مدفوع در توالت و کشیدن سیفون و ناپدید شدن آن ناراحت گردد.

هجده ماهگی تا دو سالگی

در این زمان اکثر کودکان علایم قطعی آمادگی خود را آشکار می سازند. در این سن ناپدید شدن اشیا از جمله مدفوع خود را بهتر درک می کنند. متوجه می شوند که هر چیزی و انجام هر کاری جایگاه خاصی دارد. آگاهی اش نسبت به اعضای بدنش افزایش یافته است. می تواند راه برود و از چیزی بالا و پایین برود. به یادگیری مهارت های جدید علاقه پیدا می کند و از شنیدن تحسین و تشویق شما در انجام این مهارت ها لذت می برد. در این زمان می توانید از او بخواهید نزدیک شدن زمان اجابت مزاج را اطلاع دهد. در این سن فرزند شما هنگام نشستن روی لگن یا از بازی کردن با آن احساس شادی و آرامش می کند.

دو تا پنج سالگی

در دو تا دو و نیم سالگی اشتیاق فرزند شما برای تمیز و مستقل بودن بسیار شدید است. خواسته های او می تواند راهنمای شما برای آموزش باشد. از دو و نیم سالگی به بعد فرزند تان می تواند مدفوع خود را به طور کامل کنترل نماید به نحوی که زمان کافی برای رسیدن به توالت را بدون کثیف کردن خود داشته باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آموزش استفاده از لگن» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...