دانشنامه فرزند

دو ماهگی: هفته سوم

دانشنامه فرزند: خواب کافی برای شما در چند ماه اول تولد نوزاد، حیاتی می باشد، بنابراین شما باید خود را با الگوی خواب جدید تطبیق دهید تا قادر به حضور مفید در زمان نیاز کودک تان باشید. گاهی مراقبت از کودک را به همسر تان بسپارید و با یک چرت نیمروزی مقداری از انرژی خود را جمع آوری نمایید.

رشد فرزند شما

حرکت های فرزند شما کمی هماهنگ تر شده است. شما متوجه نرم تر و روان تر شدن حرکات نامنظم دست و پای او که از روز تولد به همراه داشت، می شوید؛ به خصوص در زمانی که او در حال تماشای مردم است. به کودک فضای کافی را برای حرکت دادن و کشیدن دست و پایش بدهید. یک پتو بر روی زمین پهن کنید و اجازه دهید با حرکت بر آن سرگرم شود. این حرکات می تواند به قوی تر و مستحکم تر شدن عضلات در حال حرکت او کمک نماید. در حالت دمر کودک با پا های خود فشار می آورد و این اولین قدم در آماده شدن برای چهار دست و پا رفتن است.

زندگی شما: جلوگیری از بارداری را فراموش نکنید

اگر شما تغذیه با شیر مادر را انتخاب کنید باز هم ممکن است باردار شوید؟ اگر شما از زایمان تا کنون عادت ماهیانه نشده باشید چه طور؟ پاسخ مثبت است. بر خلاف اعتقادات عامیانه، تغذیه با شیر مادر یک راه جلوگیری از بارداری نمی باشد. شما قبل از شروع عادت ماهیانه تخمک گذاری را آغاز می کنید. بنابراین برای زمانی که توانایی باروری شما باز گردد، هیچ گونه اخطاری وجود ندارد. به همین دلیل به محض این که بخواهید روابط جنسی را دوباره شروع نمایید نیاز به یک روش پیشگیری از بارداری دارید، مگر این که تصمیم به داشتن یک نوزاد جدید به عنوان خواهر یا برادر با فاصله سنی بسیار کم با نوزاد قبلی خود داشته باشید.
پزشک شما در درک هر چه بهتر گزینه ها به شما کمک می کند، اما در این جا برخی از ملاحظات ذکر شده است:

  • قبل از بارداری چه روشی را برای جلوگیری از بارداری استفاده می کردید؟ لزومی ندارد روشی را که انتخاب کرده بودید ترک نمایید. مثلا اگر از دیافراگم استفاده می کردید شما نیاز به اندازه گیری جدید دارید، زیرا ممکن است پس از زایمان اندازه های شما تغییر کند.
    اگر در گذشته به روش هورمونی (قرص، چسب، حلقه) بارداری را کنترل می کردید، در حال حاضر به دلیل تغذیه با شیر مادر به یک فرمول متفاوت مانند قرص های ضد بارداری که تنها حاوی پروژسترون می باشند نیاز دارید.

  • آیا می خواهید روش جدیدی را انتخاب نمایید؟ اگر مطمئن می باشید که نمی خواهید در پنج تا ده سال آینده مجددا باردار شوید می توانید از (IUD ای یو دی یا وسیله داخل رحمی برای پیشگیری از بارداری) استفاده نمایید.

  • آیا به استفاده از کاندوم فکر کرده اید؟ کاندوم می تواند یک انتخاب مناسب برای مادران جدید باشد، زیرا تاثیری بر شیردهی نمی گذارد و مانند قرص مشکل فراموشی در مصرف ندارد. هم چنین کاندوم برای همسر تان نیز در جلوگیری از بارداری مسئولیت ایجاد می نماید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «دو ماهگی» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 24 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...