دانشنامه فرزند

دوازده ماهگی: هفته دوم

دانشنامه فرزند: دایره واژگان فرزند شما هر روز در حال افزایش است، اگر چه هنوز قادر به بیان ارتباط بین عمل فیزیکی و کلمات نیست، ولی به زودی این موضوع را می آموزد. رژیم غذایی کودک شما در حال تغییر است. وعده های شیر او کمتر شده و مواد غذایی دیگر جایگزین آن می شوند. اطمینان از دریافت مواد غذایی مناسب برای بدن در حال رشد او از اهمیت بالایی برخوردار است.

فرزند شما

زمان آن فرا رسیده است که به برنامه معاینات پزشکی فرزند خود اولین ویزیت دندان پزشکی را اضافه کنید. در اولین مراجعه، دندان پزشک برای آغاز، نگاهی به دهان فرزند تان انداخته تا در این معاینه متوجه هر مشکلی که از دید پزشک کودک دور مانده، شود و نیز این فرصت را برای پزشک فراهم می آورد تا توصیه های مفیدی راجع به دندان در آوردن، جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و اطمینان از مصرف صحیح فلوراید را به شما ارائه دهد. می توانید فرزند تان را برای معاینه نزد دندان پزشک خودتان یا یک دندان پزشک متخصص کودکان ببرید. دندان پزشک کودکان متخصصی است که محیط مطب او مورد پسند کودکان باشد و در آرام و راحت نگه داشتن کودکان بسیار ماهر است.
دندان های کودک نوپای خود را مثل قبل تمیز نگه دارید. تا زمانی که دومین دندان مولار (عقبی ترین دندان ها) رشد نکرده اند، نیازی به استفاده از مسواک نیست، این دندان ها معمولا بین بیست تا سی ماهگی رشد می کنند. تا آن زمان به سادگی می توان دندان ها را قبل از خواب با گاز استریل نمدار یا حوله و آب تمیز کنید. برای پرت کردن حواس کودک هنگام تمیز کردن دندان هایش به او یک مسواک بدهید تا نگهش دارد. حتی به استفاده از خمیر دندان نیز نیازی ندارید. در صورت تمایل می توانید از یک خمیر دندان بدون فلوراید مخصوص کودکان استفاده کنید. اما تا قبل از دو سالگی از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده ننمایید.

تغذیه با شیر

اکنون که کودک شما 12 ماهگی را گذرانده است، احتمالا شیر گاو، بخش بزرگی از رژیم غذایی وی است. شیر نوشیدنی منتخب در این سن بوده، زیرا کودکان نوپا نیاز به چربی دارند تا سوخت لازم برای رشد و پاسخ نیاز به انرژی در آن ها تامین گردد .

نکته: اگر به اضافه وزن یا چاقی دچار هستید یا در خانواده تان سابقه چاقی، کلسترول بالا، ناراحتی قلب و عروق وجود داشته است، ممکن است دکتر فرزند تان شروع تغذیه را با شیر کم چرب پیشنهاد کند.

پس از 24 ماه می توانید با خاطری امن تغذیه را به شیر کم چرب یا بدون چربی تغییر دهید. در صورتی که شیر گاو به مقدار مناسب و یا معتدل مصرف گردد، بسیاری از مواد غذایی مورد نیاز یک کودک نوپای در حال رشد را تامین می کند. متخصصین تغذیه پیشنهاد می کنند که کودکان یک ساله حداقل روزی 450 میلی لیتر و حداکثر 700 میلی لیتر شیر مصرف کنند.
برخی از کودکان عاشق شیر هستند و پدر و مادر باید جلوی زیاده روی او را بگیرند. کودکی که بیشتر از 700 میلی لیتر شیر مصرف کند، ممکن است با شیر، سیر شود و دیگر جایی برای تغذیه با دیگر مواد غذایی باقی نماند. دسته دیگر کودکانی هستند که شیر گاو را رد می کنند، والدین این گونه کودکان، می توانند شیر گاو را با مقداری شیر مادر یا شیر خشک مخلوط کنند، به عبارتی یک بخش شیر گاو و سه بخش از شیری که به آن عادت دارند و سپس کم کم مقدار شیر گاو را تا حد 100 درصد افزایش دهند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...