دانشنامه فرزند

جدول زمانی کودک: تغذیه

دانشنامه فرزند: چه زمانی کودک شما از خوردن شیر فارغ می شود و می تواند غذای کمکی یا جامد را شروع نماید؟ چه زمانی قادر است خودش به تنهایی غذا بخورد؟ و چه زمانی شلخته و کثیف غذا خوردن را متوقف می سازد؟ در اینجا یک برنامه تقریبی از آنچه که انتظار می رود از غذای جامد و انگشتی تا قاشق و فنجان برای شما محیا ساخته ایم.

نوزاد

 • تولد تا چهار ماهگی رژیم غذایی کودک به طور انحصاری شیر مادر یا شیر خشک یا ترکیبی از آن دو است. کودک به طور غریزی دارای توانایی هایی از جمله به دهان گرفتن، مک زدن، بلعیدن، عق زدن و نیز آروغ زدن است. اگر ماده جامدی را بر روی زبان کودک قرار دهید به طور غریزی آن را تف می کند و به بیرون می اندازد و این عمل را به لطف رفلکس بیرون اندازی انجام می دهد.

 • دکتر را خبر کنید: اگر متوجه علایم و نشانه هایی در مورد مشکلات تغذیه کودک شدید مثلا اگر آن طور که انتظار دارید وزن فرزند تان افزایش نمی یابد و یا در طول تغذیه به دلیل کج خلقی، سرفه و یا خفگی بار ها پشت خود را قوس داد بهتر است با پزشک تماس بگیرید.

 • چهار تا شش ماهگی ممکن است آمادگی برای شروع غذای کمکی را پیدا کند، اگر چه هنوز به اندازه کافی به شیر مادر یا شیر خشک احتیاج دارد. از نشانه های آمادگی کودک می توان موارد زیر را نام برد:

  • هنگامی که یک قاشق را به سمت دهان او می بردید دهانش را باز می کند.

  • می تواند با استفاده از زبان غذا را در دهان خود حرکت دهد.

  • قادر به انجام حرکات جویدن می باشد، اما هنوز گاهی اوقات غذا را می مکد.

  • در صورتی که یک تکه غذا به او بدهید با دستانش آن را می گیرد و به سمت دهان خود می برد.

  • در صندلی پایه بلند خود راست می نشیند.

 • هفت تا نه ماهگی اکنون زمان شروع غذاهای انگشتی است. می تواند با استفاده از انگشت شست و اشاره خود تکه های کوچکی از مواد غذایی را بلند کند. در هنگام خوردن غذا با قاشق موفق به خوردن مقدار بیشتری از مواد غذایی بر روی آن شده است. با کمک شما می تواند از فنجان مخصوص خود بنوشد. هم چنین در حال تمرین برای هماهنگ کردن دست و دهان خود برای نوشیدن از فنجان مخصوص اش می باشد.

 • هشت تا ده ماهگی توانایی کودک در نوشیدن و جویدن بهبود یافته است. لب خود را در اطراف لبه فنجان جمع می کند تا بتواند مایع بیشتری را بنوشد. جویدن به صورت چرخشی را آغاز می کند، یعنی فک را به طور مورب حرکت می دهد تا غذا را به سمت اطراف یا مرکز دهانش حرکت دهد. خود به خود شیر کمتر می خورد و استفاده از غذای کمکی را بیشتر می کند.

 • ده تا دوازده ماهگی فنجان و قاشق را نگه می دارد و تغذیه به طور مستقل را آغاز می نماید. از لب هایش برای برداشتن غذا از قاشق کمک می گیرد و می تواند با دهان بسته بجود. در زمانی که گرسنه است برای رسیدن به غذا تلاش می کند. به آن چه که شما می خورید علاقه نشان می دهد. اگر کودک تان برای مدت طولانی قادر به تنهایی نشستن است می توانید او را بر روی صندلی پشت میز بنشانید. البته بسیاری از والدین هم چنان برای این سن صندلی پایه بلند را ترجیح می دهند.

نوپا

 • دوازده تا هجده ماهگی خودش می تواند از یک قاشق استفاده کند. هر چند همیشه ممکن است این کار را با مهارت کافی انجام ندهد. می تواند بدون مکیدن یا جویدن با دهان بسته از فنجان بنوشد. هنگامی که سیر می شود دهانش را می بندد و سرش را تکان می دهد.

 • هجده تا بیست و چهار ماهگی تمیز تر غذا می خورد هر چند ممکن است هنگامی که غذا خوردنش تمام شد با آن بازی کند و یا آن را پرتاب نماید. پیشرفت شایانی در استفاده از قاشق و چنگال داشته است. می آموزد که همیشه برای گاز زدن غذا نیاز به باز کردن بیش از اندازه دهان ندارد. با استفاده از کلماتی مانند «بیشتر» و یا «تمام شد» شما را متوجه گرسنگی یا سیر بودن خود می سازد و هنگامی که سیر می شود شروع به بازی با بشقاب می کند و یا آن را با هل دادن از خود دور می سازد.

پیش دبستانی

 • بیست و چهار تا سی و شش ماهگی خودش غذا می خورد و هم چنان در حال گسترش مهارت هایش در حین غذا خوردن است. آمادگی برای خوردن غذا های بسیاری را پیدا کرده است و از میان آن چه که می تواند بخورد از حق انتخاب بهره مند شده است. البته هنوز برای غذا هایی که خطر خفگی به همراه دارند کوچک است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 26 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...