دانشنامه فرزند

اولین دندان

دانشنامه فرزند: روییدن دندان در کودکان به طور کامل متفاوت است. بعضی از کودکان زود و بعضی دیگر دیر دندان در می آورند. اگر فرزند تان سالم است سنی که دندان در می آورد موروثی است و بستگی به طرز و نوع رشد و نمویی که به ارث برده است، دارد.

اولین دندان چه زمانی می روید؟

زمان دقیق و مشخصی برای بیرون زدن اولین دندان کودک تعیین نشده است. اغلب نوزادان در زمانی میان چهار تا هفت ماهگی اولین دندان آن ها جوانه می زند. برخی از نوزادان با یک دندان در دهان متولد می شوند، در حالی که برخی دیگر حتی تا دوازده ماهگی نیز هیچ دندانی ندارند. ممکن است اولین دندان فرزند تان در حدود هفت ماهگی در بیاید، ولی از سه تا چهار ماهگی آبریزش از دهان، جویدن و گاز گرفتن اشیا، حملات گریه و نحسی شدید داشته باشد. اگر به لثه های فرزند تان توجه کنید ممکن است قبل از بیرون زدن دندان از لثه یک برآمدگی سفید رنگ و کوچک روی لثه را مشاهده نمایید.

نشانه های دندان در آوردن

ناراحتی های دندان در آوردن در هر کودک متفاوت است. اما به احتمال زیاد یک یا چند علامت زیر را می توانید در فرزند تان مشاهده نمایید:

  • سرازیر شدن آب دهان
  • لثه های قرمز رنگ و متورم
  • بدخلقی و گریه
  • همه چیز را گاز می زند
  • امتناع از غذا
  • بی خوابی

خلاصه ممکن است زندگی شما را برای یک تا دو ماه مشکل سازد تا یک یا دو دندانش نیش بزند. علایمی مانند تب، استفراغ یا اسهال هرگز در اثر دندان در آوردن ایجاد نمی شوند، به همین دلیل نباید این نشانه ها را نادیده بگیرید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «دندان» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 42 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...