دانشنامه فرزند

درمان سرماخوردگی

دانشنامه فرزند: هیچ درمان قطعی برای سرماخوردگی وجود ندارد و هیچ دارویی که باعث درمان یا کوتاه کردن دوران آن باشد نیست. آنتی بیوتیک ها در مقابل ویروس های سرماخوردگی بی اثر می باشند و داروهای تجویزی توسط پزشک تنها باعث کاهش درد کودک می باشد. اگر به توضیحاتی که در زیر آمده، عمل کنید شاید باعث شود دوران سرماخوردگی راحت تر طی شود.

 • استراحت بهتر است کودک تان را به مدت سه تا چهار روز در خانه نگهدارید و از بردن او به مهد کودک، کودکستان یا دبستان خودداری نمایید. کودک شما به علت سرماخوردگی آمادگی لازم برای ابتلا به دیگر بیماری ها را دارد. استراحت باعث می شود بدن کودک انرژی لازم را برای مبارزه با بیماری حفظ نماید.

 • نوشیدن مایعات احتمالا فرزند تان در این دوران اشتهای خود را از دست بدهد و شما نباید او را مجبور به خوردن غذا نمایید. مایعات فراوان مانند شیر، چای و شکر یا عسل، چند قطره آبلیمو، آب میوه و آب مرغ در اختیار او بگذارید.

  هشدار: استفاده از عسل در کودکان کوچک تر از یک سال ممکن است موجب مسمومیت بوتولیسم شود. بهتر است در سنین کمتر از یک سال به کودک عسل داده نشود.

 • دارو به کودکان زیر سه ماه هیچ گونه دارویی ندهید. برخی از دارو ها مانند استامینوفن می تواند باعث کاهش درد، تب، گلو درد و سردرد شود، اما حتماً به مقدار و فواصل استفاده از این دارو با توجه به سن کودک تان توجه فرمایید تا باعث احساس گیجی در کودک و عوارض دیگر نگردد.
  برای کودکان زیر دو سال از آسپرین استفاده نکنید و در صورت استفاده از آن برای کودکان بزرگ تر حتماً با پزشک مشورت نمایید. اسپری یا قطره های ضد احتقان نیز ممکن است عوارض جانبی برای کودک ایجاد نماید. دارو و شربت های ضد سرفه و سرماخوردگی برای کودکان بالای دو سال مورد استفاده قرار می گیرند و برای کاهش تورم مخاط بینی ممکن است مفید باشد. در زمان استفاده از دارو ها حتماً دستورات روی برچسب آن ها را دنبال نمایید.

 • گرفتگی بینی با مکنده های کوچک پلاستیکی به نام پوآر می توان ترشحات بینی کودک را خارج کرد. اگر ترشحات بینی کودک غلیظ است، ابتدا سه قطره کلرور سدیم داخل بینی او بریزید و سپس بینی را تخلیه کنید. هم چنین می توانید هر روز اطراف و داخل بینی کودک را با محلول روغنی (وازلین) یا کرم های ساده مرطوب کننده چرب نمایید تا از خشک شدن و زخم شدن پوست مخاط بینی کودک جلوگیری گردد. به کودکان بزرگ تر یاد دهید که چگونه با فین کردن در دستمال، ترشحات بینی خود را خارج نمایند و دستمال کاغذی آلوده را در سطل زباله بیاندازد و سپس دست های خود را با آب و صابون بشوید.

  نکته: داروهای باز کننده مجاری بینی مانند فنیل افرین را می توان در مواقع گرفتگی بینی شدید به کار برد. قطره های بینی را 15 تا 20 دقیقه قبل از شیر دادن و در موقع خواب، آن هم با تجویز پزشک و مقداری که توصیه شده است استفاده نمایید.

 • دستگاه های مرطوب کننده یا بخار ساز ایجاد بخار آب چه سرد و چه گرم هر دو می تواند باعث افزایش رطوبت هوای اتاق و کاهش احتقان دستگاه تنفس و کاهش سرفه های کودک گردد. دستگاه بخار آب گرم نسبت به سرد کمتر موجب رشد میکروب ها و قارچ ها می شود، ولی به دلیل این که با درجه حرارت بالا بخار تولید می کند برای کودکان کوچک مناسب نیست و بهتر است برای نوزادان از دستگاه بخار سرد استفاده شود.

 • بالا نگه داشتن سر و قفسه سینه در هنگام خواب اگر در هنگام خواب، سر و قفسه سینه کودک به خصوص شیر خوار بالا باشد بهتر می خوابد. با قرار دادن یک بالش زیر تشک کودک می توانید سر و قفسه سینه او را بالا تر از پایین تنه قرار دهید. ماساژ کودک قبل از خواب نیز می تواند موجب آرامش او گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 35 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...