احساس شک و تردید در بارداری

دانشنامه فرزند: مادر شدن یک رویای شیرین است و دوران بارداری می تواند احساس لذت و شعف فوق العاده ای برای شما همراه داشته باشد. البته طبیعی است که این نوع رویا و احساسات در برخی بیشتر و در بعضی دیگر کمتر باشد.

تردید در بارداری

ممکن است احساس کنید بارداری به ویژه برای اولین بار تا حدی طلسم دوران جوانی و آزادگی را می شکند و به تدریج لطف و صفا و زیبایی اندام دوران دختری را تغییر می دهد. اگر چه این تغییرات موقتی است ولی در هر حال اتفاق می افتد. ممکن است احساس کنید که به زودی تمام آزادی های اجتماعی، تفریحات و بی خیالی های خارج از منزل تان به تدریج محدود می شود و حس می کنید که دیگر نخواهید توانست مانند گذشته، در هر زمانی به هر جایی که آرزو دارید بروید و یا شب ها دیر وقت به خانه باز گردید. متوجه می شوید که قسمتی از درآمد خانواده بایستی صرف فرزند جدید شود و از همه مهم تر عشق و توجه همسر تان که تا کنون تنها متعلق به شما بوده است به دو نفر معطوف خواهد شد.

احساسات متفاوت در هر بارداری

تغییراتی که به عنوان مثال، بارداری دوم و سوم در زندگی شما ایجاد می کند، به حتم به شدت بارداری اول نمی باشد، ولی تجربیات پزشکی ثابت کرده که گاهی ممکن است در بارداری های بعدی نیز تلاطم و ناراحتی های روحی برای شما ایجاد شود و دلایل زیادی برای این موضوع می تواند وجود داشته باشد، مثلا چنان چه بارداری بعدی زود هنگام تر از آنچه شما انتظار داشته اید اتفاق بیافتد، می تواند مشکلاتی در کار همسر تان ایجاد کند و موجب کسالت شدید در بین افراد خانواده گردد و یا بین شما و همسر تان ناسازگاری به وجود آورد.
در صورتی که تمایل به بارداری های متعدد دارید ممکن است سوالاتی را از خود بپرسید، از قبیل: آیا توانایی جسمی برای چند بار بارداری را دارم؟ یا عشق و محبت من برای همه فرزندانم کافی خواهد بود؟ و حتی این که عمر من برای رسیدن به این آرزو کفاف می دهد؟
گاهی نیز ممکن است نگرانی ها از جانب همسر شما شروع شود و تصور نماید که عشق و علاقه شما به او با داشتن فرزندان زیاد کمتر خواهد شد. در هر حال اضطراب یکی از والدین موجب ایجاد احساسات مشابه در دیگری نیز می گردد.

راه حل مشکلات

گاهی باید حقیقت فلسفه "بده و بستان" را پذیرفت، بدین معنی که شما زمانی می توانید انتظار فداکاری از همسر تان داشته باشید، که خود شما فداکاری زیادی در حق او روا دارید. البته این عکس العمل ها در همه افراد یکسان نیست، ولی در والدین خوب و از هر حیث شایسته، پیش می آید. تردید هایی که در دوران بارداری ایجاد می شود اغلب زودگذر است و با تولد فرزند تان این تردید ها و تنش ها برطرف خواهد شد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مادر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 12 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان