دانشنامه فرزند

دلایل ایجاد کهیر

دانشنامه فرزند: عوامل متعددی می توانند موجب بروز کهیر گردند که برخی از این عوامل، حساسیت نسبت به غذا، دارو، گزش حشرات، تماس یا استنشاق مواد مختلف، عفونت ها و بالاخره عوامل روانی می باشند.

کهیر به علت آزاد شدن ماده ای شیمیایی به نام هیستامین که در سلول های سراسر بدن یافت می شود، ایجاد می گردد. به طور کلی دلایل مختلفی موجب به وجود آمدن کهیر است که در زیر به توضیح برخی از شایع ترین آن ها می پردازیم:

نکات فنی: هیستامین یک آمین زیستی است که در واکنش ایمنی موضعی، تنظیم عملکرد فیزیولوژیک روده و همچنین به عنوان یک انتقال دهنده عصبی در سیستم عصبی موثر است. هیستامین با افزایش نفوذ پذیری مویرگ ها به گویچه های سفید خود و پروتئین های دیگر، به آن ها اجازه می دهد برای دفاع در برابر مهاجمان خارجی در بافت آسیب دیده، عملکرد مناسبی نشان دهند.

  • نیش و گزش حشرات فرزند شما ممکن است به زنبور ها و یا مورچه های آتشین (مورچه های قرمز) حساسیت داشته باشد، در این صورت گزش یا نیش آن ها می تواند باعث ایجاد کهیر گردد.

  • مواد غذایی گاهی کهیر به دلیل حساسیت به مواد غذایی که فرزند شما خورده است، ایجاد می شود. مواد غذایی از قبیل شیر، تخم مرغ، آجیل، شکلات، ماهی، گوجه فرنگی، توت فرنگی، سویا، گندم، افزودنی های غذایی و میوه های تازه به ویژه مرکبات می توانند در برخی اوقات باعث ایجاد کهیر شوند. ممکن است کودک شما به برخی از غذا های اشاره شده، چنان حساسیتی داشته باشد که به طور مثال حتی با بر خورد آب توت فرنگی به پوستش نیز کهیر بزند.

  • آلرژن یا مواد حساسیت زا بعضی کودکان ممکن است به برخی از حیوانات مانند گربه یا سگ، آلرژی داشته باشند که در این مورد در هنگام لمس حیوانات، کهیر بر روی پوست کودک ایجاد خواهد شد. ممکن است فرزند شما علاوه بر آلرژی به حیوانات به گرد و غبار موجود در هوا نیز حساسیت داشته باشد.

  • بیماری فرزند شما ممکن است در هنگام سرماخوردگی و یا مبتلا شدن به عفونت های ویروسی کهیر بزند. در موارد کمی نیز مشاهده شده که کهیر ها توسط برخی عفونت های باکتریایی ایجاد می شوند.

  • دمای هوا گاهی اوقات هوای سرد باعث ایجاد کهیر بر روی پوست می گردد. در برخی مواقع ممکن است با تغییر ناگهانی دمای هوا نیز کهیر ایجاد شود، به طور مثال گرم کردن فوری پوست پس از مجاورت در هوای سرد می تواند حساسیت ایجاد نماید.

  • دارو ها دارو هایی از قبیل پادزیست ها (آنتی بیوتیک ها) مانند پنی سیلین و مسکن ها مثل آسپرین، کدئین، ایندومتاسین و خواب آور ها، ویتامین ها و تقریبا هر نوع دارویی می تواند ایجاد کهیر کند. مصرف مداوم آسپرین نیز می تواند باعث ایجاد کهیر مزمن گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...