دانشنامه فرزند

افزایش ترشح بزاق در دوران بارداری

دانشنامه فرزند: بارداری تغییرات زیادی در بدن شما به وجود می آورد. افزایش ترشح بزاق در طول چند هفته و یا حتی چند ماه اول بارداری یکی از علایم بارداری به شمار می آید. بزاق اضافی حتی می تواند باعث ایجاد حالت تهوع و افزایش بیماری صبحگاهی گردد.

علت افزایش ترشح بزاق

در واقع هیچ علت خاصی برای افزایش ترشح بزاق دهان شما در طول دوران بارداری وجود ندارد، اما برخی از متخصصین علت آن را افزایش هورمون بارداری می دانند. این مشکل در افرادی که دچار بیماری صبحگاهی می باشند، شایع تر است. تغییرات هورمونی ایجاد شده در بدن شما ممکن است باعث حالت تهوع گردد و این حالت باعث شود شما نتوانید عمل بلع را به راحتی انجام دهید و این موضوع باعث ترشح بزاق بیش از حد گردد. افزایش بیش از حد بزاق پتیالیسم (Ptyalism) یا سیالوره (Sialorrhea) نامیده می شود. گاهی این ترشح به حدی افزایش می یابد که شما ناچار می شوید، آب دهان خود را در لیوان یا دستمال خالی کنید.

نکته: خوشبختانه این مشکل نیز مانند بسیاری از علایم و مشکلات بارداری کاملا بی خطر است و به طور موقت می باشد و پس از اتمام سه ماهه اول بارداری شما، رفع می گردد.

به طور طبیعی، غدد بزاقی در حدود یک لیتر بزاق در روز ترشح می کنند، ولی به دلیل انجام عمل ناخودآگاه بلع شما متوجه این حجم بزاق نمی شوید. بنابراین اگر شما متوجه افزایش ناگهانی ترشح بزاق شدید احتمالا به دلیل افزایش تولید بزاق، یا بلع کمتر و یا ترکیبی از هر دو باشد.
افزایش ترشح بزاق می تواند موجب سوزش سر دل گردد که در دوران بارداری مشکل شایعی می باشد. محتویات معده شما، اسیدی می باشد و ورود آن به داخل مری، موجب تحریک آن می شود. تولید بزاق، غلظت بی کربنات (که ماده ای قلیایی است) را افزایش می دهد و با هر بار بلع دیواره مری با بزاق شما شستشو داده می شود و اسید معده با خاصیت قلیایی بزاق، خنثی می گردد. شاید این موضوع دلیلی باشد برای افزایش تولید بزاق در زمانی که شما دچار حالت تهوع می گردید.

نکته: افزایش ترشح بزاق ممکن است آزار دهنده به نظر برسد، اما بهتر است بدانید علاوه بر خنثی سازی اسید معده، بزاق دارای وظایف مهمی از جمله مرطوب نگه داشتن محیط دهان، تولید آنزیم های کمک کننده به هضم غذا، وجود پروتئین های دارای خواص ضد ویروسی، ضد قارچی و ضد باکتریایی برای محافظت از دهان و دندان می باشد.

توصیه هایی جهت رفع مشکل

با رفع مشکلاتی مانند حالت تهوع، استفراغ و یا سوزش سر دل می توانید افزایش ترشح بزاق را کاهش دهید. اگر شما یک فرد سیگاری هستید با ترک سیگار می توانید در راستای رفع مشکل قدم بردارید. همچنین بهتر است توسط یک دندان پزشک مورد معاینه قرار گیرید.
روش های زیر ممکن است برای شما سودمند باشد:

  • چند بار در روز دندان هایتان را مسواک بزنید و از دهانشویه استفاده نمایید.

  • تعداد دفعات وعده های غذایی را افزایش و حجم غذا در هر وعده را کاهش دهید و از مصرف بیش از حد مواد نشاسته ای خودداری نمایید.

  • مقدار زیادی آب بنوشید. یک بطری آب در دسترس داشته باشید و به طور مکرر جرعه های کوچک بنوشید.

  • مکیدن آب نبات سفت یا جویدن آدامس بدون قند می تواند مفید باشد. این عمل باعث کاهش تولید بزاق نمی گردد، اما می تواند عمل بلع را آسان گرداند. از مصرف آب نبات های ترش و صمغی که می تواند موجب افزایش تولید بزاق شود اجتناب ورزید.

بهتر است بزاق اضافی دهانتان را ببلعید، اما اگر بلع آن باعث احساس تهوع در شما می گردد، می توانید آن را در یک دستمال یا فنجان تف کنید، در این صورت باید آب بیشتری بنوشید تا بدن تان دچار کم آبی نگردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «علایم و مشکلات» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 128 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...