دانشنامه فرزند

آشنایی با سقط جنین

دانشنامه فرزند: سقط خود به خود جنین عارضه شایع در دوران بارداری می باشد که در حدود دو سوم آن در ماه های اول و دوم بارداری رخ می دهد. حدود 15 تا 20 درصد بارداری های شناخته شده، یعنی آن هایی که دارای آزمایش بارداری مثبت بوده است به سقط جنین ختم می شوند.

سقط جنین چیست؟

خارج شدن جنین قبل از اینکه قابلیت زندگی کردن داشته باشد، با وزنی کمتر از 500 گرم و سن کمتر از بیست هفته را سقط جنین می نامند. جنین زمانی سقط می شود که در داخل رحم مرده باشد و در نتیجه تمام یا قسمتی از آن از دیواره رحم کنده می شود و رحم نیز برای خارج کردن آن منقبض می گردد. این عمل موجب تولید درد می شود، این درد در زیر شکم ایجاد می شود و در حقیقت به علت انقباض عضله رحم مانند درد های زایمانی می باشد.

مطالعات نشان می دهد، حدود 80 درصد از سقط جنین ها در قبل از دوازده هفتگی رخ می دهند. 30 تا 50 درصد از تخمک های بارور قبل از آنکه خانم ها متوجه بارداری خود شوند از بین می روند و چون در این حد زود از بین می روند این دسته از افراد حتی در زمان مقرر، عادت ماهیانه می شوند. این نوع اتلاف جز سقط جنین به حساب نمی آیند.

چه چیز باعث سقط جنین می شود؟

در حدود نیمی از مواقع، علت سقط جنین در سه ماهه اول وجود برخی ناهنجاری های کروموزومی در جنین است. این سقط جنین به این معنا است که تخمک و اسپرم تعداد کروموزوم های اشتباهی داشته و در نتیجه تخمک بارور شده نتوانسته به شکل معمول رشد نماید.

حدود 20 درصد دیگر سقط جنین ها در اوایل بارداری به دلیل ناهنجاری های ساختاری در جنین می باشد، از آنجایی که معمولاً بعد از سقط جنین ارزیابی و بررسی دقیق توسط ماما یا پزشکان در رابطه با علت آن صورت نمی گیرد، علت نامشخص باقی می ماند. البته در مواردی بررسی و معاینات دقیق صورت می گیرد، مثلاً بعد از آن که دو یا سه سقط جنین متوالی رخ داده است. همچنان علت سقط جنین در نیمی از موارد ناشناخته می ماند.

نکته: در زمانی که جنین ضربان قلب پیدا می کند، که معمولاً توسط آزمایش سونوگرافی در شش هفتگی مشخص می گردد، در صورتی که این ضربان به طور طبیعی باشد و شما هیچ نشانه ای مانند خونریزی یا درد شکمی ناگهانی و شدید ندارید احتمال سقط جنین هر هفته برای شما کاهش می یابد.

هنگامی تخمک بارور شده با مشکلات کروموزومی مواجه می گردد، شما در نهایت با یک نقطه ناکام که نقص باروری ابتدایی نامیده می شود مواجه می گردید. در این مواقع، تخمک بارور شده در رحم و کیسه جنین و جفت شروع به رشد می کند و ترشح هورمون ها توسط جفت، جواب آزمایش بارداری شما را مثبت نشان می دهد و علایم اولیه بارداری را ایجاد می نماید، اما در آزمایش سونوگرافی کیسه جنینی خالی نمایش داده می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 55 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...