دانشنامه فرزند

علایم سقط جنین

دانشنامه فرزند: اکثر بارداری ها روند طبیعی خود را طی می کنند، اما از هر پنج بارداری یکی از آن ها در اوایل راه به سقط ختم می شود. گاهی اوقات هیچ نشانه مشهودی از سقط جنین وجود ندارد. ممکن است پزشک شما در طول معاینه عادی دوران بارداری، متوجه زنده نبودن جنین شود که به آن سقط جنین پنهان گفته می شود.

علایم سقط جنین

سقط جنین ممکن است به انقباض عضلانی و خونریزی منجر شود. معمولا لکه بینی یا خونریزی واژینال از اولین نشانه های سقط جنین می باشد. از هر چهار زن باردار یک زن در اوایل بارداری خود دچار لکه بینی می شود، ولی نیمی از این بارداری ها به سقط جنین منجر نمی شوند. همچنین ممکن است در ناحیه شکم احساس درد داشته باشید که درد آن بسیار بیشتر از انقباضاتی است که در دوران قاعدگی وجود دارد. دردی شبیه به کمر درد یا فشار بر روی لگن خاصره احساس خواهید کرد. اگر شما هم دچار خونریزی و درد شده باشید شانس تان برای ادامه بارداری بسیار پایین است.
خونریزی مهبلی یا لکه بینی در اوایل بارداری می تواند نشانه بارداری خارج رحمی و یا بارداری مولار باشد، پس در صورت مشاهده علایم، بهتر است سریعاً با پزشک خود مشورت نمایید تا پزشک در صورت وجود مشکل بالقوه بتواند آن را تشخیص دهد.

چه باید کرد؟

در صورت مشاهده علایم باید به پزشک مراجعه نمایید. در این صورت پزشک، رحم شما را مورد معاینه قرار می دهد تا متوجه شود خونریزی از دهانه رحم است یا خیر. همچنین ممکن است پزشک، یک آزمایش برای بررسی میزان هورمون بارداری یا hCG تجویز نماید و این آزمایش باید دو یا سه روز بعد مجدد تکرار گردد. برای بررسی بارداری خارج رحمی یک آزمایش سونوگرافی حدود هفت هفته بعد تجویز می شود. در صورتی که با انجام آزمایش سونوگرافی ضربان قلب مشاهده نگردید به معنای آن است که جنین زنده نمانده است.
متاسفانه از اکثر سقط جنین ها نمی توان جلوگیری کرد. گاهی ممکن است بافت جنین و جفت به طور کامل خارج شود، هر چند در اغلب موارد مقداری از بافت در رحم باقی می ماند که عمل باز کردن و کورتاژ لازم می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 93 کاربر 3.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...