دانشنامه فرزند

بارداری خارج از رحم

دانشنامه فرزند: بارداری خارج از رحمی یک عارضه بسیار خطرناک در دوران بارداری محسوب می گردد. مطابق آمار های متعدد در حدود دو درصد از بارداری ها به صورت خارج از رحمی اتفاق می افتد، یعنی تقریبا از هر پنجاه بارداری یکی از آن ها دچار این مشکل می گردند. در این نوع بارداری کودک شما نمی تواند زنده بماند، اما این موضوع که همچنان شما قادر به داشتن یک بارداری سالم در آینده خواهید بود، شاید آرامش بخش باشد.

بارداری خارج از رحمی چیست؟

در یک بارداری طبیعی تخمدان شما یک تخمک را در لوله فالوپ آزاد می نماید و پس از بارور شدن تخمک توسط اسپرم، تخمک لقاح یافته حرکت خود را به سمت رحم آغاز می نماید و برای مدت 9 ماه آینده در آنجا به رشد خود ادامه می دهد. بارداری خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که تخم بارور شده خارج از رحم مثلا در یکی از لوله های فالوپ، تخمدان، شکم یا دهانه رحم لانه گزینی نماید. در این صورت می تواند موجب پاره شدن لوله و خونریزی شدید گردد و خطر جدی برای شما همراه داشته باشد. زیرا هنگامی که جنین در لوله رشد می کند و بزرگ می شود، مجرای داخل آن که گنجایش حجم زیاد را ندارد در اثر اتساع ترکیده و در نتیجه موجب پاره شدن یکی از رگ ها می شود و خونریزی شدیدی داخل شکم به وجود می آورد. بنابراین تشخیص به موقع علایم اولیه و درمان سریع آن ضروری می باشد.

چه عواملی سبب بارداری خارج از رحم می شود؟

  • آسیب دیدگی لوله های فالوپ اکثر این بارداری ها در لوله فالوپ رخ می دهد که علت آن آسیب دیدگی لوله ها می باشد.

  • عفونت در صورتی که در گذشته مشکل عفونت رحم، لوله یا تخمدان داشته و درمان شده اید ممکن است در صورت بارداری به علت چسبندگی و یا پیچ خوردگی لوله ها به این عارضه دچار گردید.

  • نواقص مادرزادی نواقص مادرزادی و ناهنجاری های لوله رحمی، تخمدان و رحم باعث می شوند بارداری در محلی غیر از رحم اتفاق بیافتد.

  • ناباروری خانم هایی که دچار مشکلات باروری بوده و تحت درمان های گوناگون به خصوص عمل جراحی برای باز کردن لوله های رحمی قرار گرفته اند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این عارضه می باشند.

  • سابقه بارداری خارج از رحمی افرادی که سابقه بارداری خارج از رحم داشته اند ممکن است در بارداری های بعدی خود نیز مجدد دچار این مشکل گردند.

  • سن احتمال بارداری خارج از رحم در زنان 35 سال به بالا بیشتر است.

علایم بارداری خارج از رحم چیست؟

خوشبختانه، پیشرفت سونوگرافی در حدی است که تشخیص بارداری خارج از رحم بسیار زود میسر می شود. علایم این نوع بارداری معمولا در هفته های شش و هفت بارداری می تواند توسط خود شما کشف شود. گاهی نیز ممکن است در هفته چهاردهم بروز نماید. در صورت مشاهده علایم بهتر است سریعاً نسبت به درمان مشکل اقدام نمایید. علایمی که شما ممکن است متوجه شوید عبارت اند از:

  • خونریزی مهبلی خون قرمز یا قهوه ای مانند رنگ خون خشک شده که می تواند مداوم یا منقطع رخ دهد.

  • درد در ناحیه شکم معمولا درد ناگهانی، ثابت و شدید رخ می دهد. ممکن است درد را تنها در یک سمت احساس کنید و همراه با حالت تهوع و استفراغ باشد.

  • سرگیجه و احساس ضعف این احساس می تواند به دلیل خونریزی و شوک اتفاق بیافتد.

  • درد شانه هنگامی که به حالت دراز کش قرار می گیرید به دلیل پارگی لوله در ناحیه ای میان سینه و شکم دردی را به خصوص در یک سمت شانه احساس نمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سلامت روحی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 40 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...