دانشنامه فرزند

مشکلات تغذیه: امتناع از غذا خوردن در کودکان نوپا

دانشنامه فرزند: کم غذا خوردن و بی اشتهایی کودکان در سال دوم تولد، شایع ترین علت شکایت مادران است. علت بی اشتهایی کودکان، سیری به دلیل خوردن تنقلات و میان وعده های مختلف مانند بیسکویت و بستنی، یا ناراحتی های احساسی است. در غیر این صورت کودک بیمار بوده و در اثر برخی از بیماری ها برای مدتی اشتها و ذائقه اش تغییر کرده است.

بی اشتهایی در کودکان نوپا

رشد کودکان در سال دوم تولد در مقایسه با سال اول کم می شود، بدین معنی که در سال اول تولد هفت کیلو گرم به وزن کودک اضافه می شود؛ در حالی که این میزان در سال دوم به دو تا دو و نیم کیلو گرم می رسد، بنابراین نیاز کودک به مواد غذایی کمتر از سال اول است. در این صورت کودک اشتهای کمتری دارد و کم می خورد و این حالت *کاملا طبیعی* است. در مقابل این واکنش غذایی کودکان، شما نیز باید رفتار و واکنش مناسبی را نشان دهید.

چه باید کرد؟

بهتر است تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا حرفی از غذا خوردن کودک تان نزنید، نه تهدید کنید و نه تشویق. وقتی مقدار زیادی غذا می خورد، او را تحسین ننمایید و وقتی کم می خورد قیافه مایوس به خود نگیرید. وقتی فرزند تان احساس کند که فشاری بر او وارد نمی شود، به تدریج اشتهای خود را باز خواهد یافت. توصیه های زیر می تواند برای تان کارساز باشد:

  1. کم کردن مقدار شیر اگر در سال دوم به کودک به دفعات، شیر پاستوریزه یا شیر خشک آن هم با شیشه بدهید، معده کودک پر از شیر می شود و هیچ غذای دیگری نمی خورد و بی اشتها می گردد.

  2. قطع کردن غذا های دوران شیر خواری و جانشین کردن غذا های معمولی خانواده دوست داشتن یا دوست نداشتن غذا از سن پنج تا شش ماهگی دوران شیر خواری شروع می شود و در سال دوم تولد ممکن است متوجه شوید کودک تان به غذایی علاقه نشان نمی دهد. این موضوع در بزرگسالان هم صادق است، بنابراین هیچ گاه نباید کودک را مجبور به خوردن غذا یا آب میوه ای کرد!
    سعی کنید حداقل یک وعده را -غالبا شام- دور هم غذا بخورید و اگر کودک تان بیش از دو تا سه سال سن دارد اجازه دهید یک بار در هفته را او انتخاب کند که کجا و چه چیزی خورده شود، می تواند حیاط خانه و یا بیرون و رستوران باشد.

  3. لذت گفتگو کردن در هنگام غذا خوردن خوب است در هنگام غذا خوردن هر نفر از اعضای خانواده، ترجیحا یک اتفاق خوب یا موضوعی که در طول روز با آن رو به رو شده است را تعریف کند. با صحبت کردن و مشغول شدن فکر تان، هم شما کمتر در مورد غذا خوردن کودک تان حساس می شوید و هم فکر او مشغول می شود و فرصتی برای بهانه گرفتن و غذا نخوردن پیدا نخواهد کرد.

نکته: کودکان تا پایان سال دوم تولد به شیر، به خصوص شیر مادر احتیاج دارند، ولی در سال دوم 30 درصد مواد غذایی (پروتئین و کالری) او باید از شیر مادر و 70 درصد دیگر از سایر مواد غذایی تامین گردد، طوری که باید برنامه غذایی او را به اول غذا و بعد شیر تغییر دهید.

تکه های کوچک از گوشت ماهی و لوبیای پخته شده می تواند غذای مورد علاقه کودکانی که تازه راه افتاده اند باشد، این غذا دارای پروتئین زیاد و میزان آهن مورد نیاز کودکان است.

هشدار: کودک با خوردن شیر پاستوریزه بیش از حد، نه تنها دچار بی اشتهایی می گردد، بلکه مبتلا به یبوست و کم خونی نیز می شود.

رفتار های غذایی در کودکان نوپا

کودکان به طور غریزی مواد مورد نیاز بدن شان را انتخاب کرده و می خورند، پس بهتر است اصراری نداشته باشید که الان حتما باید گوشت یا سبزیجات بخورند. فرزند شما می تواند در بازه زمانی کوتاه مثلا یک هفته، تمام احتیاجات بدن خود را تامین نماید.

نگران نباشید: اشتهای کودکان در صبح، بسیار کم است و احتمالا میل به خوردن هیچ غذایی نداشته باشند. عدم آشنایی پدر و مادر به این حالت طبیعی کودک، ممکن است موجب نگرانی آن ها شود. اگر کودک به مدت طولانی تری به نخوردن یک سری مواد غذایی اصرار کرد، باید تحت نظر و راهنمایی پزشک قرار گیرد و گاهی به طور دقیق معاینه شود تا پزشک ارزش غذایی کودک محاسبه کند و در صورت لزوم برای جبران کمبود مواد غذایی، غذا های دیگر و یا ترکیبات دارویی لازم را تجویز نماید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 36 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...