دانشنامه فرزند

عوارض ناشی از آبله مرغان در دوران بارداری

دانشنامه فرزند: آبله مرغان در دوران بارداری می تواند عوارضی برای شما و هم برای فرزندتان ایجاد نماید. با این حال خطر ابتلا به این عوارض بسیار کم می باشد. عوارض ناشی از آبله مرغان در دوران بارداری بسیار به ندرت می تواند منجر به مرگ شود.

ذات الریه

حدود 10 تا 20 درصد زنان باردار، در اثر آبله مرغان دچار ذات الریه می گردند و 40 درصد از آن ها در خطر مرگ قرار دارند. در صورتی که آبله مرغان سبب ذات الریه گردد، دو تا شش روز پس از ظاهر شدن دانه های پوستی (تعداد زیادی لکه های قرمز کوچک)، ذات الریه به وجود می آید. در صورتی که دچار آبله مرغان شده اید و علایمی از جمله تنگی نفس یا سرفه های خشک دارید باید سریعاً به پزشک خود مراجعه نمایید.

خطرات آبله مرغان در ماه های مختلف بارداری

در صورتی که در سه ماهه اول و دوم بارداری به آبله مرغان مبتلا شوید خطرها کمی بیشتر می باشد. بیشترین احتمال خطر زمانی است که شما در هفته 13 تا 20 بارداری باشید. این خطرات شامل انتقال عفونت به جنین، همچنین سندرم واریسلای مادرزادی یا سندرم آبله مرغان مادرزادی CVS می باشد.

سندرم آبله مرغان مادرزادی عوارضی برای کودک به وجود می آورد، از جمله این عوارض شامل اثرات زخم (مانند زخم هایی که بر روی بدن کودکان به دلیل آبله مرغان ایجاد می گردد)، اندام ناهنجار مانند سر غیر عادی کوچک و ناهنجاری در رشد دست ها و پاها، تاخیر در رشد و تکامل، ناهنجاری های عصب شناختی مانند عقب ماندگی ذهنی و مشکلات بینایی می باشد.

در صورتی که به آبله مرغان مبتلا شده اید می توان از طریق آزمایش سونوگرافی دقیق، نشانه هایی از نقص یا مشکلات دیگر را تشخیص داد. چنانچه در فاصله پنج روز قبل یا پنج روز بعد از زایمان مبتلا به آبله مرغان شوید، فرزندتان در معرض خطر بروز عفونت شدید آبله مرغان در دوره نوزادی قرار می گیرد که می توان با تزریق گلوبولین مصونیت زای واریسلا زوستر به نوزاد، این احتمال را تا حد زیادی کاهش داد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مشکلات بهداشتی» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 23 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...