دانشنامه فرزند

نگاهی به انواع چند قلوها

دانشنامه فرزند: در طی سال های گذشته با توجه به درمان هایی که برای ناباروری انجام می گیرد، احتمال بارداری چند قلویی افزایش یافته است. بارداری چند قلویی انواع متفاوتی دارد. آنچه به طور کلی برای دو قلوها اعمال می شود برای سه قلوها یا بیشتر نیز به کار برده می شود، فقط در حد وسیع تر.

دوقلوهای همسان

دوقلوهای همسان از یک نطفه یا یک سلول تخم و یک اسپرم به وجود می آیند. این نوع دوقلوها همیشه از یک جنس هستند و بسیار به هم شباهت دارند. البته این شباهت به طور صد در صد نمی باشد، زیرا بعد از تقسیم رویانی که سبب به وجود آمدن دو رویان می گردد مواد پروتوپلاسمی به طور مساوی میان آن ها تقسیم نمی شود. این دو قلوها می توانند از یک جفت یکسان باشند و یا دو جفت مجزا داشته باشند. به طور تقریبی یک سوم از دو قلوها تک تخمکی می باشند. این نوع بارداری ها عمدتا مستقل از نژاد، وراثت، سن و تعداد بارداری ها می باشند.

دو قلوهای ناهمسان

گاهی ممکن است در اثر آزاد شدن دو تخمک و لقاح آن ها با دو اسپرم مختلف سبب به وجود آمدن دوقلوهای ناهمسان یا دو تخمکی شود. این دو قلوها ممکن است از یک جنس و یا از هر دو جنس باشند. این نوع دوقلوها از لحاظ ارثی به اندازه فرزندان غیر دو قلو یک خانواده با یکدیگر تفاوت دارند. در واقع دو قلوهای ناهمسان، دو قلوهای واقعی نیستند و تنها به طور همزمان به دنیا می آیند. احتمال این نوع بارداری زمانی افزایش می یابد که شما داروهای باروری مصرف می کردید، زیرا این داروها امکان تخمک گذاری بیش از یک تخمک را بالا می برد. میزان بروز دوقلویی ناهمسان به میزان قابل ملاحظه ای تحت تاثیر نژاد، وراثت، سن مادر، تعداد بارداری ها و به ویژه داروهای موثر بر باروری قرار می گیرد.

بارداری چند قلویی

هر کدام از روندهای توضیح داده شده در بالا و یا هر دوی آن ها می تواند منجر به بارداری بیش از دو قلویی گردد. به این صورت که سه قلوها، چهار قلوها و ... ممکن است همه همسان یعنی از یک تخمک و یا همه غیر همسان یعنی از تخمک های بارور شده مختلف و یا مخلوطی از هر دو باشند. مثلا ممکن است یک بارداری سه قلویی شامل دو جنین تک تخمکی و یک جنین تشکیل شده از تخمک بارور شده دوم باشد که نتیجه آن دو نوزاد یک تخمکی همسان و یک نوزاد دو تخمکی غیر همسان می باشد. در موارد نادر ممکن است یک تخمک بارور شده به سه قسمت تقسیم شود که به سه قلوهای تک تخمکی منجر گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «چند قلوها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 21 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...