دانشنامه فرزند

شناخت اصول تربیتی

دانشنامه فرزند: تربیت و بزرگ کردن کودکان برای اکثر پدران و مادران معمای پیچیده ای شده است. شاید یکی از نگرانی های شما عدم شناخت از دنیایی است که در آینده در انتظار فرزندتان است. تغییر و تحولات اجتماعی با سرعت حیرت انگیزی انجام می پذیرند که ممکن است سلامت فرزند شما را تهدید کنند. اما در این دنیای آشفته و عدم اطمینان به آینده بهتر است شما به عنوان والدین اصول تربیتی خود را بشناسید و هدف از بچه دار شدن و تربیت فرزندتان را مشخص نمایید.

اصول تربیتی خود را بشناسید

شناسایی اصول تربیتی باعث جهت دادن به تمامی رفتارهای شما می گردد. این اصول و ارزش ها هستند که شما را وادار به انجام کاری یا گرفتن تصمیمی می نمایند. عوامل مختلفی می توانند بر تدوین اصول شما تاثیر گذار باشند. از جمله دیدگاه شما در مورد سلامت تغذیه، محیط، تداوم آداب و رسوم فرهنگی، دیدگاه مذهبی یا معنوی، عقاید شما در مورد ثروت، موفقیت یا مسئولیت اجتماعی یا تحصیل و نوع شغل آینده فرزندتان برای شناخت اصول تربیتی متفاوت می باشد. برای شناخت معیار های خود اقدامات زیر را انجام دهید:

  1. فهرست تمام معیار های خود را یادداشت نمایید.

  2. فهرست خود را بررسی و مشخص کنید کدام یک از اصول و معیار ها برای شما به عنوان پدر یا مادر مهم می باشند. این معیار ها ممکن است شامل صداقت، تلاش، بردباری، مهربانی با دیگران، سخت کوشی، امیدواری و شنونده خوبی بودن و یا دیگر خصلت های پسندیده باشد.

  3. ده تا از بهترین معیارهای خود را جدا نمایید. به فهرست خود به خوبی بیاندیشید و به این فکر کنید که علاقه دارید در زمان نبود شما، فرزندتان کدام یک از معیارها را به خاطر داشته باشد. ده اصل برگزیده را به ترتیب اولویت یادداشت نمایید.

  4. از میان ده اصل برگزیده، سه مورد را انتخاب کنید.

زندگی بر اساس ارزش ها

از خود بپرسید که آیا مطابق ارزش های خودتان زندگی می کنید. به خاطر داشته باشید که شما الگوی فرزندان تان هستید و آن ها همیشه در هر کاری رفتار شما را به یاد می آورند. پس عکس العمل و چگونگی رفتار شما، همگی راه های نشان دادن عقاید شما به فرزندان تان است.
در مورد اصول خود واقع گرا باشید، در این صورت تربیت بسیار راحت تر صورت می گیرد. ارزش ها جهت زندگی خانوادگی شما را تحت تاثیر قرار می دهند. پس شاید بخواهید به معیارهای خود بیشتر فکر کنید، آن ها را تغییر و یا پس و پیش کنید. زیستن با ارزش های خود و آنچه در واقع مناسب است موجب می شود دنیای شما شادتر گردد. پس در مورد اینکه فرزندان تان شما را چگونه می بینند بیشتر تامل کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آماده سازی شرایط زندگی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...