دانشنامه فرزند

سلسله مراتب نیازها

دانشنامه فرزند: در سال 1943 روانشناس معروف امریکایی، آبراهام ماسلو، در کتاب خود با نام «انگیزه و شخصیت» ایده سلسله مراتب نیازها را مطرح کرد که نشان دهنده نیازهای انسان از ابتدایی تا بسیار پیچیده و معنوی می باشد.

سلسله مراتب نیازها

باید در هر مرحله نیازهای معینی مورد توجه قرار گیرد تا انسان احساس امنیت، رضایت، عشق، خشنودی یا خلاقیت کند. تا زمانی که نیازهای ابتدایی انسان یعنی سلامت روحی و جسمی ارضا نگردد نمی توان به نیازهای متعالی تر مانند استقلال، مسئولیت یا خود شکوفایی پرداخت. هرم زیر شرح واضحی از سلسله مراتب نیازهای فرزندتان را نشان می دهد.

برای اینکه فرزندتان در محیط خود با دیگران و درون خودش احساس آسایش داشته باشد، نیازهایش باید با ترتیب زیر تامین گردد.

  1. نیازهای جسمانی نیازهای اولیه و اساسی مانند غذا، نوشیدنی، خواب و سرپناه، نیازهایی هستند که برای ادامه بقا ضرورت دارند و تا زمانی که برآورنده نشوند بقیه نیازها در اولویت قرار نمی گیرند.

  2. نیازهای امنیتی فرزند شما به حفاظت ابتدایی در برابر طبیعت، به منطقه ای امن، با ثبات و احساس امنیت در برابر آسیب های جسمی و روحی نیاز دارد.

  3. نیازهای روحی برای اینکه فرزندتان بتواند در محیط اطراف خود احساس آسایش داشته باشد باید احساس کند شما او را دوست دارید، در این صورت می تواند متعلق به گروه اجتماعی شود. این نیازها شامل وابستگی، تعلق خاطر، عشق و عاطفه می باشند.

  4. نیازهای ارزشی برای تقویت عزت نفس، باید فرزندتان در یک گروه به رسمیت شناخته شود. باید به گروهی تشکیل شده از بچه های دیگر ملحق شود و برای ارضا شدن نیازهای ارزشی و احساس رضایت و آسودگی واقعی باید احساس کند که واقعا پذیرفته و تایید شده است.

  5. نیازهای شناختی فرزند شما احتیاج به کسب دانش، یادگیری، شناخت و گسترش درک خود و دیگران دارد با این کار توانایی ها و مهارت های ذهنی خود را تقویت می نماید.

  6. خود شکوفایی خود شکوفایی از طریق شناخت خود و استعدادها و مهارت ها کسب می گردد. فرزند شما به خود شکوفایی یا شناخت واقعی خود احتیاج دارد.

نیازها در سنین مختلف

نیازهای یک نوزاد تقریبا به طور کامل جسمانی می باشند، اما یک کودک خردسال به امنیت و بعد از آن به محبت نیاز دارد. همچنین مشتاق تعامل اجتماعی می باشد. نگرانی نوجوانان از بابت نیازهای اجتماعی شان می باشد و جوانان نیازمند کسب ارزش و اعتبارند. وظیفه شما به عنوان پدر و مادر این است که فرزند خود را به سوی خود شکوفایی راهنمایی نمایید.

صعود از هرم

هر ردیف از نیاز بر روی ردیف زیرین ساخته می شود، بنابراین زیر بنای هر ردیف باید در حدی محکم باشد تا فرزندتان بتواند با اطمینان به ردیف بعد صعود کند. به خاطر داشته باشید همه نیازها با هم در ارتباط هستند. به عنوان مثال کودکی که تغذیه مناسب یا مراقبت روحی و جسمانی کافی نداشته باشد قادر به یادگیری کامل نمی باشد.
رسیدن به قله هرم یا خود شکوفایی نیازمند تلاش دایمی می باشد. خود شکوفایی، نیازمند تحمل زیاد، ارتباط خوب، محبت فراوان و شاید کمی شانس است. حتی والدین خوب نیز دچار اشتباه می شوند اما هر چه به اهمیت نیازهای فرزندتان بیشتر واقف باشید و وظایف خود را به عنوان پدر و مادر بشناسید شانس بیشتری به فرزندتان برای دستیابی به توانایی های کامل بالقوه اش می دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...