دانشنامه فرزند

بارداری چند قلویی: معاینات پزشکی

دانشنامه فرزند: با افزایش تعداد جنین ها، انتظار می رود تعداد معاینات پزشکی نیز بیشتر گردد. به عنوان یک راهنمای کلی، در 24 هفته اول، یک بار در ماه و بعد از آن تا 32 هفتگی، به صورت یک هفته در میان و از 32 هفته به بعد به صورت هفتگی (یا بیشتر) باید به پزشک مراجعه نمایید.

معاینات پزشکی در دوران بارداری

تعداد معاینات پزشکی شما در صورتی که دو قلو یا بیشتر باردارید نسبت به بارداری تک قلویی به مراتب بیشتر می باشد. در هر معاینه، فشار خون، وزن و ادرار شما کنترل می شود. برخی از پزشکان معاینه داخلی را جهت اطمینان از عدم باز شدن زودرس دهانه رحم انجام می دهند، برخی دیگر ممکن است این موضوع را از طریق بررسی با سونوگرافی کنترل نمایند. در صورتی که هیچ گونه علایمی از درد زودرس نداشته باشید ممکن است پزشک تان تصمیم بگیرد که نیازی به بررسی های اضافی ندارید.

زنانی که چند قلو باردارند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به دیابت بارداری می باشند. بنابراین زودتر از سایر زنان نیاز به انجام تست غربالگری قند خون یا گلوکز دارند. برای اغلب زنان باردار این تست بین هفته های 24 تا 28 بارداری صورت می گیرد.
بعد از حدود 34 هفتگی، ممکن است پزشک آزمایش ارزیابی سلامت جنین را تجویز نماید که این آزمایش شامل بررسی ضربان قلب و حرکات جنین ها، حرکات تنفسی، مقدار مایع آمنیوتیک و علایم زایمان زودرس می باشد.

بررسی های سونوگرافی

در صورتی که دو قلو یا بیشتر باردارید با شروع هفته هجده بارداری، هر چهار تا شش هفته یک بار در طول دوران بارداری به منظور کنترل رشد جنین ها، نیاز به انجام آزمایش سونوگرافی دارید. اگر علامتی از هر نوع مشکلی داشته باشید، تکرار این بررسی ها بیشتر نیز می گردد. به دلیل وجود بیش از یک جنین ممکن است اندازه گیری ارتفاع قله رحم، جهت بررسی میزان رشد برای پزشک مشکل باشد. در صورتی که چند قلو باردارید بیشتر در معرض خطر بروز مشکلاتی در رابطه با رشد جنین می باشید پس انجام بررسی های منظم سونوگرافی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «چند قلوها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...