دانشنامه فرزند

وابستگی در کودکان

دانشنامه فرزند: میزان وابستگی در میان کودکان متفاوت می باشد. برخی از کودکان با نیاز به توجه بیشتر متولد می شوند و برخی دیگر از همان آغاز مستقل تر به نظر می رسند. اما در نهایت رفتار ماست که نوع و شدت وابستگی کودک را مشخص می سازد. شیر خواران برخوردار از دلبستگی امن، مراقبانی مهربان، علاقه مند، دلسوز و پاسخگو دارند.

وابستگی چیست؟

احساسی که کودک را به فرد دیگری پیوند می زند، وابستگی یا دلبستگی نامیده می شود. وابستگی یک پیوند هیجانی میان این دو می باشد که در میل به حفظ تماس از طریق نزدیکی فیزیکی، لمس کردن، نگاه کردن، لبخند زدن، گوش کردن یا صحبت کردن تجلی می یابد. ممکن است متوجه شده باشید فرزندتان در هنگام ترس به سوی شما می دود و یا هنگامی که ناراحت است آرامش را در آغوش شما جستجو می نماید.

ایجاد وابستگی

شیرخواران نیاز به برقراری یک دلبستگی امن دارند. فرزندتان نیاز به فردی که ممکن است شما، همسرتان، یکی از اعضای خانواده و یا مراقبی که جایگزین آن هاست، دارد. فرزندتان به یک رابطه گرم، محبت آمیز و پایدار با یک فرد بزرگسال نیازمند است تا بتواند به او تکیه کند. تشکیل این گونه دلبستگی ها در تکامل رشد کودک از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا باعث ایجاد احساس امنیت و اجتماعی شدن کودک می گردد. کودکانی که از دلبستگی مثبت برخوردارند در روابط خود با دیگران حالت کمرویی کمتری نشان می دهند، با دیگران چه خواهر یا برادر و چه افراد غریبه بهتر کنار می آیند. همچنین اگر کودکی روابطی امن داشته باشد از این موقعیت برای جستجو در محیط پیرامون و یادگیری استفاده می نماید و تکامل رشد ذهنی اش تسریع می گردد.

وابستگی چند گانه

ممکن است متوجه شوید کودک تان به بیش از یک نفر دلبستگی نزدیک دارد مثلا دلبستگی اش به پدر و مادرش به یک اندازه است و اگر فرد دیگری مانند پدربزرگ یا مادر بزرگ نیز در خانه باشد به او نیز دلبستگی دارد. این موضوع بدین معناست که فرزند شما می تواند دلبستگی های متعدد داشته باشد اما به این معنی نیست که می توانید مراقبان را به طور دایم تغییر دهید. ثابت بودن فرد مراقبت کننده از نوزاد که می تواند پدر، مادر، خویشاوندان و یا پرستار باشد باعث ایجاد احساس امنیت در کودک می گردد.

نکته: مهم ترین عامل در ایجاد دلبستگی میان شما و فرزندتان میزان گفت و گویی است که بین شما جریان می یابد.

دلبستگی نا امن

برخی کودکان توجه اکثر افراد از جمله پدر و مادرشان را نمی پذیرند و یا هنگامی که پدر و مادر اتاق را ترک می کنند گریه نمی کنند و به دنبال آن ها نمی گردند. به عبارتی متوجه حضور یا عدم حضور والدین در خانه نمی شوند. البته گاهی این موضوع نشانه سرگرم بودن کودک با فعالیت های مخصوص به خودش می باشد، اما تکرار این رفتار می تواند نشانه فقدان دلبستگی به والدین باشد. در این صورت بهتر است با پزشک کودک مشورت نمایید.
گروه دیگر از کودکان با دلبستگی نا امن، کودکانی هستند که وابستگی افراطی دارند. این کودکان نه تنها در هنگام دور شدن از والدین بلکه در مجاورت آن ها نیز گریه می کنند و رفتارهای چسبنده از خود نشان می دهند. آن ها خواستار نوازش تقریبا همیشگی از سوی والدین خود می باشند. برخی از دلایل ایجاد وابستگی افراطی عبارت اند از:

  • کودکانی که به بیماری های مزمن دچارند ممکن است بیش از حد وابسته شوند.
  • نادیده گرفتن و رها کردن کودک
  • وجود والدین عصبی، مضطرب و افسرده

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...