سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

دانشنامه فرزند: سندرم مرگ ناگهانی نوزاد که به اختصار SIDS نیز نامیده می شود، عبارت است از مرگ نا به هنگام نوزادان در خواب بدون هیچ گونه عارضه فیزیکی یا پیش بینی قبلی پزشکی. بر طبق اعلامیه موسسه ملی سلامتی و رشد کودکان یا NICHD احتمال بروز «سندرم مرگ ناگهانی نوزاد» در فصل زمستان افزایش می یابد.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست؟

این سندرم یکی از عوامل فوت نوزادان زیر یک سال به خصوص در بازه سنی دو الی چهار ماهگی است. این سندرم، 90 درصد موارد در کودکان زیر شش ماه اتفاق می افتد و اکثر موارد در حدود ساعت 10 شب الی 10 صبح و در طول ماه های سرد سال رخ می دهد، البته باید توجه داشت که حدود 20 درصد از این موارد در مراکز نگه داری کودکان اتفاق می افتد، بنابراین باید مطمئن شوید که مسئول مهد کودک، فرزندتان را به پشت بخواباند و از دستورالعمل های ارائه شده برای خوابی ایمن پیروی کند.

علت سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست؟

دلیل مشخصی برای وقوع این حادثه مشخص نشده است، محققان در طول سه دهه گذشته تحقیقات زیادی انجام داده اند، ولی هنوز به پاسخی قطعی دست نیافته اند. بسیاری از آن ها معتقدند که این سندرم زمانی که کودک دارای یک بیماری زمینه ای نظیر نقص نامحسوسی در مغز که موجب اختلال در سیستم تنفس، دمای بدن و سیستم بیدار شدن نوزاد است اتفاق می افتد.
نوزاد در دوره بحرانی از تکاملش بر روی شکم می خوابد و یا در محیطی قرار می گیرد که دارای هوایی بسیار گرم و آلوده از دود است و این موضوع موجب بروز مشکل تنفسی در نوزاد می گردد.

همان طور که در بالا نیز ذکر شد این پدیده بیشتر در فصل زمستان اتفاق می افتد و علت آن این است که هنگام سرما والدین برای گرم کردن نوزاد، از لباس های زیاد و پتوهای ضخیم استفاده کرده و اتاق نوزاد را بیش از حد گرم می کنند. بنابراین پتوی نوزاد باید سبک و با ضخامتی کم باشد و پتو را فقط تا سینه نوزاد بالا بکشید و از افتادن آن روی بینی و دهان نوزاد جلوگیری کنید.

کدام نوزادان بیشتر در معرض خطر هستند؟

درست است که هنوز علت سندرم مرگ ناگهانی نوزاد به درستی مشخص نشده است، اما چند عامل خطر زا در این رابطه شناسایی شده است:

  • داشتن والدین سیگاری
  • خوابیدن نوزاد بر روی شکم
  • نارس بودن یا کم وزن بودن هنگام تولد
  • افزایش درجه حرارت هنگام خواب
  • خوابیدن در بستر بسیار نرم
  • داشتن مادر جوان تر از 20 سال
  • ابتلا به بیماری های تنفسی

خوابیدن نوزاد در رختخواب والدین، یکی دیگر از عواملی است که کودک را در معرض خطر قرار می دهد، زیرا رختخواب شما مسلما داری بالش و ملحفه بوده و جنس آن نیز نرم است که همگی عوامل خطر زا برای سندرم مرگ نوزاد محسوب می شود و همچنین احتمال افتادن اعضای بدن شما بر روی فرزندتان وجود دارد، بنابراین بهتر است که نوزاد در تخت خود خوابانده شود.

هشدار: خواباندن کودک به پهلو نیز خطرناک است. زیرا نوزاد در این سن می تواند به راحتی به روی شکم بغلتد و دچار این حادثه شود.

آیا قنداق کردن برای نوزاد مانعی ندارد؟

بعضی از محققان معتقدند که قنداق کردن مانع وقوع سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می شود، زیرا کمک می کند که کودک راحت تر به پشت بخوابد. از طرف دیگر بعضی معتقدند که قنداق کردن می تواند درجه حرارت را بالا برده، بنابراین اگر شما نوزاد را قنداق می کنید از ملحفه نازک استفاده کنید تا هم موجب جلوگیری از پریدن دست و پای کودک در خواب شوید که موجب راحت تر خوابیدن او می شود و هم موجب راحت تر به پشت خوابیدن اش شوید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ایمنی و حفاظت» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط