دانشنامه فرزند

لاغری در کودکان نوپا

دانشنامه فرزند: کودک نوپای شما در دومین سالگرد تولدش برنامه متفاوت تری نسبت به گذشته دارد. هم اکنون دارای توانایی جسمانی بالاتر و احتمالا برنامه روزانه شلوغ تر و فعال تری دارد، در نتیجه کودک گرد و تپل شما دارای جسمی لاغرتر و فعال تر خواهد شد و بخش زیادی از چربی های دوران نوزادی خود را از دست خواهد داد.

دلایل کاهش رشد

کودکان به دلایل متفاوت ممکن است به اندازه کافی وزن اضافه نکنند یا به اصطلاح خوب وزن نگیرند و دچار اختلال رشد شوند. بیماری هایی مثل سرماخوردگی، اسهال و عفونت ها موجب کم شدن اشتها و در نتیجه کمبود وزن می شوند، همچنین مراقبت ناکافی از کودک، بی توجهی به مسایل عاطفی و روانی او نیز ممکن است باعث اختلال در رشد شود. در این وضعیت باید هر چه سریع تر علت را شناسایی و در راستای رفع آن بکوشید.

دلایل کم اشتهایی

  • خوردن بیش از حد مجاز شیر خشک یا شیر پاستوریزه

  • پیدایش حس استقلال در سال دوم تولد

  • به زور غذا دادن به کودک و منفی گرایی و مقاومت نسبت به غذا

  • تهدید کردن کودک برای غذا خوردن

  • خوردن تنقلات به خصوص قبل از وعده های غذای اصلی

کم اشتهایی و لاغری به دلیل مسایل عاطفی

لاغری بعضی از کودکان به علت آن است که اشتهای آن ها در نتیجه اصرار و تشویق بیش از حد والدین به غذا خوردن از بین رفته است، برخی دیگر از کودکان به واسطه علل و حالات عصبی نمی توانند غذا بخورند. کودکی که از لولو یا مردن می ترسد و یا نگران است که مبادا مادرش او را ترک کند و تنها بماند، ممکن است اشتهایش خیلی کم شود.

هشدار: اگر فرزندتان به طور ناگهانی و یا حتی آهسته وزنش را از دست می دهد و لاغر می شود باید سریعاً به پزشک مراجعه نمایید. شایع ترین علت لاغری سریع، دیابت است که علایم آن اشتهای زیاد، تشنگی شدید و ادرار زیاد است.

تامین انرژی

کودکان نوپا به دلیل تحرک زیاد و تغذیه کم، اغلب لاغر به نظر می رسند. فرزند شما هنوز هم نیاز دارد که مقدار وعده های غذایی زیاد اما کم حجم داشته باشد تا انرژی کافی برای فعالیت هایش تامین گردد. قند و کربوهیدرات هایی که در نوشابه های گازدار یا بیسکویت های شکلاتی وجود دارد، سریع در بدن تجزیه شده و به گلوکز (قند خون) تبدیل می شوند که یک منبع انرژی فوری می باشد، اما میوه ها و آب میوه ها منابع سالم تر انرژی هستند و سریع نیز عمل می کنند.
کربوهیدرات هایی که در غذاهایی مثل نان، سیب زمینی یا بیسکویت های خانگی وجود دارند مدت بیشتری طول می کشند تا به گلوکز تجزیه شوند، اما باعث ایجاد یک منبع انرژی پر دوام تری می شوند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 28 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...