دانشنامه فرزند

چاقی در کودکان نوپا

دانشنامه فرزند: کودکان به دلیل استعدادهای وراثتی، نداشتن فعالیت جسمانی، عادت ها ناسالم غذایی یا تلفیقی از این عوامل چاق می شوند. در برخی موارد نادر، مقصر اختلال غدد درون ریز می باشد، متخصص اطفال یا تنظیم برنامه درمانی ممکن است برای چنین کودکانی آزمایش خون و بررسی های دیگر تجویز نماید.

تغذیه مناسب برای کودکان دارای اضافه وزن

اگر فرزند شما به طور واضحی دارای اضافه وزن باشد، اکثر پزشکان این گونه توصیه می کنند که به جای اینکه از مقدار غذای او کم نمایید، یک الگوی غذایی سالم تر را برای تمام اعضای خانواده پیاده سازید. هیچ کودکی نباید به دلیل اضافه وزن گرسنگی بکشد، بلکه باید برنامه غذایی او طوری تنظیم شود که 99 درصد کربوهیدرات هایی که می خورد از منابع غلات و نشاسته ای، میوه ها و سبزیجات، لبنیات کم چرب و ماهی یا گوشت بدون چربی باشد و این غذاها جایگزین غذاهای شیرین و پر چرب شوند.

انتخاب غذاهای سالم

وقتی یک وعده غذا یا میان وعده ای را در نظر می گیرید حتماً مطمئن شوید که شامل پروتئین، کربوهیدرات و کمی چربی است. غذا یا میان وعده ای که فقط کربوهیدراتی باشد مانند ورمیشل یا یک عدد سیب، به سرعت گرسنگی را رفع می کند، ولی مدت ماندگاری آن به اندازه پروتئین و چربی نمی باشد. یک پیراشکی گوشت یا یک مشت بادام زمینی ممکن است قدرت ماندگاری بیشتری داشته باشد، ولی گرسنگی را رفع نمی کند. بهتر است غذاهایی سرو کنید که منابع سرشاری از فیبر باشند، مانند سبزیجات و غلات کامل. این خوراکی ها نسبت به خوراکی های بدون فیبری که چربی و شکر زیادی دارند، مانند انواع شیرینی و بستنی کالری کمتری دارند.

توصیه هایی برای کودکان دارای اضافه وزن

اگر فرزندتان دچار اضافه وزن است توصیه های زیر می تواند برای تان کارساز باشد:

  • نان های سبوس دار و ماکارونی و برنج قهوه ای بیشتر از سایر انواع فراوری شده، کودک را سیر می کنند.

  • برای میان وعده های کودک تان به او نان سبوس دار، سبزیجات خام و میوه بدهید.

  • فرزندتان را تشویق کنید تا بازی های پر تحرک انجام دهد.

  • غذاهای تنوری، کبابی، آبپز به غذاهای سرخ شده ارجحیت دارد.

  • هنگامی که کودک تشنه است به او آب یا آبمیوه رقیق شده بدهید. هرگز نوشیدنی های شیرین به فرزندتان ندهید.

  • هیچ کودکی بیش از 250 سی سی شیر در روز نیاز ندارد. شیرهای بدون چربی یا کم چرب برای کودکان بالای دو سال مناسب می باشند، مشروط به اینکه به کودک مکمل ویتامین نیز بدهید.

نکته: بیشتر کودکان چاق از نظر پزشکی دچار اضافه وزن نمی باشند و تا زمانی که سالم و فعال باشند احتیاج به هیچ گونه اقدام خاصی در راستای کاهش وزن کودک نمی باشد.

تشخیص زودرس چاقی

اگر شاخص توده بدنی کودک (BMI) بعد از دوران شیرخواری کم شود و سپس دوباره بالا رود، این کودک در معرض چاق شدن است. کودکانی که چاق اند و علایم دیگری نیز دارند، باید با اندازه گیری آزمایشات غده تیروئید (از نظر کم کاری غده تیروئید) و همچنین اندازه گیری کورتیزول ادرار (از نظر بیماری کوشینگ) بررسی گردند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...