دانشنامه فرزند

حساسیت های غذایی

دانشنامه فرزند: حساسیت غذایی، واکنش بیش از اندازه دستگاه ایمنی بدن به برخی غذاها یا موادی که معمولا بی خطرند می باشد. این واکنش های نامطلوب ممکن است ارثی یا ناشی از یک نقص اکتسابی بیوشیمیایی باشند. علایم حساسیت غذایی ممکن است چند دقیقه تا دو ساعت پس از خوردن آن غذای به خصوص بروز کنند.

حساسیت به غذاها

ماده آلرژن ممکن است در ابتدا نشانه های خفیفی در کودک ایجاد کند، اما با مصرف بیشتر همان ماده غذایی، علایم نیز شدت می یابد. اگر ماده ی غذایی خاصی در خانواده ی شما حساسیت زا است سعی کنید هیچ وقت بدون مشورت با پزشک متخصص آلرژی، تنها به خاطر یک سری حدس و گمان غذای خاصی را از برنامه غذایی فرزندتان حذف نکنید، زیرا با این کار فرزندتان را بدون وجود دلیل واضحی از مواد مغذی محروم می سازید.

علایم ناشی از حساسیت های غذایی

علایمی که حساسیت غذایی ایجاد می کند در واقع یک واکنش حفاظتی است که بدن در مقابل آن مواد آلرژی زا از خود نشان می دهد، که نشانه های آن شامل سردرد، تهوع، استفراغ های شدید، آبریزش بینی، راش های پوستی (نقاط قرمز رنگ متعدد بر روی پوست) و تورم لب ها، زبان، صورت و چشم ها می باشد، که در صورت مشاهده چنین علایمی باید سریعاً به پزشک مراجعه شود.

غذاهای آلرژی زا

برخی مواد غذایی که معمولا موجب بروز واکنش های آلرژیک می شوند عبارت اند از : گندم، تخم مرغ، شکلات، شیر گاو، توت فرنگی، برخی آجیل ها مانند بادام زمینی، ماهی (تن ماهی، قزل آلا و ...) سخت پوستان (خرچنگ، میگو و ...)، سویا.
ممکن است آلرژی مانند خوردن تخم مرغ ارثی باشد. ممکن است شما تخم مرغ را از برنامه غذایی فرزندتان حذف کنید، اما باید مراقب غذاهایی که با این ماده غذایی پخته می شوند نیز باشید، برای مثال ماکارونی هایی که در هنگام تهیه، زرده تخم مرغ به آن ها افزوده اند، ممکن است حساسیت زا باشند.

تشخیص ماده حساسیت زا

اگر علایم حساسیت در کودک شما دیده می شود، اما نمی دانید که آیا این حساسیت مربوط به غذا است یا خیر و اگر مربوط به غذا است، به چه غذایی حساسیت دارید، می توانید از روش حذف استفاده کنید. در این روش، مواد غذایی به ترتیبی که بیشترین حساسیت را ایجاد می کنند حذف می شوند تا ماده غذایی مورد نظر مشخص شود.

هشدار: اگر فرزندتان به غذا یا میوه خاصی آلرژی دارد، حتماً پرستار یا مربی مهد کودک فرزندتان را از این موضوع مطلع سازید.

راه حل مناسب برای رفع حساسیت های غذایی

گاهی وقت ها تغییر در روش پخت، عدم تحمل به ماده غذایی حساسیت زا را کم می کند، برای مثال جوشاندن شیر یا آب پز کردن تخم مرغ تا حد زیادی باعث کاهش عدم تحمل نسبت به این مواد غذایی می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...