دانشنامه فرزند

کج خلقی در کودکان

دانشنامه فرزند: طبق مطالعات انجام شده در حدود یک پنجم کودکان دو ساله، هر روز کج خلقی دارند. طغیان های احساسی که به طور معمول کج خلقی های عصبانیت نامیده می شوند، می توانند دلایل مختلفی داشته باشند و عکس العمل شما به این کج خلقی ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

کج خلقی چیست؟

ممکن است متوجه شوید که بعضی وقت ها تمام بدن کودک تان می لرزد و بی قراری تمام وجودش را پر می کند، فریاد می کشد، کتک و لگد می زند، گاهی اوضاع بدتر نیز می شود و از عصبانیت فریاد می زند. این نوع رفتار، کج خلقی نامیده می شود. اوج کج خلقی ها در سن دو و سه سالگی است. البته این کج خلقی ها می تواند قبل از این سنین نیز رخ دهد و حتی تا سن شش سالگی نیز ادامه پیدا کند.

دلایل کج خلقی در کودکان

کج خلقی و عصبانیت در کودکان دلایل متعددی می تواند داشته باشد که برخی از آن ها عبارت اند از:

  • ناتوانی در انجام امور ناکامی در انجام برخی از کارها می تواند باعث کج خلقی در کودکان نوپا گردد. برخی از این ناکامی ها شامل ناتوانی از بستن بندهای کفش، ریختن نوشیدنی یا فهماندن اینکه چه می خواهند است.

  • استقلال درخواست استقلال بیشتر می تواند یکی از دلایل کج خلقی باشد، مثلا ممکن است محکم بسته شدن به کالسکه برای فرزند خردسال تان قابل توجیه نباشد و او را دلخور سازد.

  • گرسنگی و خستگی فرزند شما شکم کوچک و فعالیت بالایی دارد، بنابراین اغلب به میان وعده ها و وعده های غذایی متعدد نیاز دارد. گرسنگی یا خستگی می تواند باعث بد رفتاری به خصوص در خردسالان گردد. تعیین یک برنامه منظم برای زمان های ثابت خوردن، چرت زدن و بازی می تواند باعث هماهنگی بیشتر گردد. باید یک برنامه روزانه متعادل شامل اوقات تحرک، اوقات آرامش، زمانی برای تنها بودن و زمانی برای بودن با دیگران تنظیم نمایید.

  • منع شدن از خواسته ها هنگامی که کودک از آنچه می خواهد منع می شود می تواند به کج خلقی بیانجامد.

  • جلب توجه کودکان علاقه دارند در مرکز توجه قرار گیرند اگر متوجه شود شما به فریادش بیشتر واکنش نشان می دهید تا زمانی که آرام است، فریاد می کشد. برای یک کودک خردسال هر نوع توجهی بهتر از هیچ است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...