دانشنامه فرزند

توصیه هایی برای کاهش کج خلقی

دانشنامه فرزند: با برخی برنامه ریزی های بسیار ساده و انجام رفتار مناسب می توانید بدرفتاری های کودک خود را کنترل و رفع نمایید. در ادامه توصیه هایی برای شما ارائه شده است که می توانند مفید واقع گردند.

  • جست و جوی علایم و پیشگیری از بروز کج خلقی زمان، دلایل و مکانی که کج خلقی ها رخ می دهد را یادداشت نمایید. به روندها و هشدارها توجه کنید. اتفاقاتی که قبل از کج خلقی یا عصبانیت برای فرزندتان اتفاق می افتد را بررسی نمایید و با سرگرم کردن کودک تان مانع از صدمه دیدن او شوید. تظاهر کنید چیزی واقعا جذاب پیدا کرده اید و از فرزندتان بخواهید بیاید و نگاه کند این گونه می توانید او را سرگرم کرده و حواس اش را پرت کنید. به کودک خود حق انتخاب بدهید با این کار می توانید از برخی کج خلقی ها پیشگیری کنید. به عنوان مثال اجازه دهید رنگ لباس اش را خودش انتخاب کند و یا اگر می خواهد برای میان وعده بین سیب یا موز یکی را انتخاب کند و بخورد. فرزندتان را از بردن به مکان هایی که باعث خستگی اش می شود مانند سوپر مارکت یا جاهای دیگر اجتناب ورزید.

  • تعیین یک الگوی مناسب اگر شما در اکثر مواقع عصبانی باشید فرزندتان فکر می کند بد اخلاقی رفتار قابل قبولی است پس بهتر است یک نمونه خوب برای خردسال خود باشید. فرزندتان از شما انرژی می گیرد و تقلید می کند او را در آغوش بگیرید و به آرامی و آهستگی و به نحوی دلگرم کننده، در حالی که به آرامی نفس می کشید صحبت کنید. کودکان آرام نفس کشیدن والدین را یاد می گیرند و باعث آرامش شان می گردد.

  • تحسین رفتار خوب کودک رفتارهای مناسب و خوب فرزند خود را تحسین نمایید، زیرا تحسین روشی مثبت برای ایجاد رفتار خوب، سخت کوشی یا مودب و مهربان بودن است.

  • عکس العمل مناسب در مقابل کج خلقی با همسرتان در مورد چگونگی برخورد با کج خلقی ها توافق داشته باشید. عدم هماهنگی والدین در برخورد با کج خلقی ها می تواند باعث آشفتگی بیشتر کودک گردد. در زمانی که فرزندتان عصبانی است، عصبانی شدن شما کار را دشوارتر می سازد. یکی از شما باید آرام باشد. اگر احساس می کنید خودتان تا حدی آرامش ندارید، مطمئن شوید کودک تان در جای امنی است و چند دقیقه به حیاط یا اتاق دیگر بروید تا به هر دو فضای استراحت بدهید. کودک تان می خواهد آرام شود اما نمی داند چگونه این کار را انجام دهد. به او آموزش دهید که چگونه برای آرام کردن خود احساساتش را بیان کند. فرزندتان گاهی اوقات بیشتر از هر چیز به آغوش شما نیاز دارد.

  • مراجعه به پزشک اگر کج خلقی فرزندتان بیش از حد و یا شدید شده باشد و به طور مکرر تکرار شود و کج خلقی هایش باعث صدمه زدن به خود و دیگران گردد، بهتر است با پزشک مشورت نمایید تا راه هایی برای مقابله با طغیان به شما پیشنهاد دهد. همچنین اگر فرزندتان در زمان عصبانیت نفس اش حبس می شود به پزشک اطلاع دهید زیرا ممکن است نشانه کمبود آهن باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...