دانشنامه فرزند

چگونگی صحبت با کودک درباره مرگ

دانشنامه فرزند: مرگ یکی از سخت ترین موضوعاتی است که باید برای کودک خود توضیح دهید. معمولا کودکان در سن چهار تا شش سالگی در مورد مرگ سوالاتی می پرسند و شاید غلبه بر احساسات وقتی که همزمان سعی می کنید به سوالات فرزندتان پاسخ دهید، بسیار دشوار باشد.

تصور کودکان از مرگ

فرزند شما هیچ گونه تصوری از مرگ ندارد و زمانی که حیوان خانگی یا یکی از اعضای خانواده خود را از دست می دهد و یا در تلویزیون مراسم سوگواری می بیند و یا در خیابان پرنده یا گربه مرده می بیند سوالاتی در ذهنش مطرح می شود، از قبیل اینکه فرد فوت شده به کجا رفته؟ چگونه رفته؟ و یا چه شد که این اتفاق افتاد؟ کودک واقعا نمی تواند درک کند که چه چیزی باعث مرگ می شود و آن را به عنوان چیزی موقتی و برگشت پذیر تصور می کند. همچنین از واکنش اطرافیانش که خیلی غمگین هستند متعجب می شود.

صحبت کردن درباره مرگ با کودک

این که فرزندتان در مورد مرگ کنجکاوی کند و سوالاتی بپرسد کاملا طبیعی است و بهتر است در هنگام پاسخ دادن به سوالاتش نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • به سوالات کودک تان به سادگی و صادقانه پاسخ دهید. می توانید به کودک بگویید کسی که می میرد نزد خدا و به دنیایی دیگر رفته است. دنیای زیبایی را تجسم نمایید و به جای صحبت از چهره های زشت مرگ و ترساندن کودک از مرگ، مثبت و خوب صحبت کنید. در مورد مفاهیم خدا و بهشت با کودک به گفت و گو بپردازید.

  • هرگز دروغ نگویید. از استفاده از تعابیری مانند «استراحت در صلح و آرامش»، «خواب ابدی» و یا «رفتن به سفر دور و دراز» اجتناب ورزید، این صحبت ها باعث می شود این تصور برای کودک به وجود آید که هر کسی که می خوابد یا به سفر می رود ممکن است بمیرد.

  • اگر کودک فردی را در اثر بیماری از دست بدهد بهتر است برایش توضیح داده شود که همه بیماری ها کشنده نمی باشند و اگر دچار آنفولانزا یا سرماخوردگی می شود به این معنا نیست که او خواهد مرد.

  • چرخه زندگی را برای کودک شرح دهید. شاید تشبیه کردن مرگ به خشک شدن درخت و یا با کاشت یک دانه و یا بزرگ کردن یک حیوان درک بهتری از مرگ را به کودک بدهد.

  • کودک را برای مراسم آماده کنید. البته اگر میل به حضور نداشت اصرار نکنید. نحوه برگزاری مراسم را برای فرزندتان توضیح دهید و به او بگویید دلیل گریه کردن اطرافیان دور شدن از فرد مورد نظر است و توضیح دهید که به تدریج و با گذشت زمان مرگ را فراموش خواهند کرد.

  • از کودک بخواهید درباره احساساتش با شما و دیگران صحبت کند و او را تشویق کنید تا با پرسش ها و یا برای اطمینان خاطر و آرامش، هر وقت احساس غم و ناراحتی می کند، پیش شما بیاید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 11 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...