دانشنامه فرزند

توصیه هایی برای ترک ناخن جویدن

دانشنامه فرزند: دلیل ناخن جویدن در کودکان هر چه که باشد باید این عادت رفع گردد. خوشبختانه با درایت و حوصله می توانید با این مشکل مواجه و تا حدی به فرزندتان کمک کنید تا بر این رفتار به مرور زمان فائق آید.

  • شناسایی عامل برانگیزاننده اولین قدم برای ترک ناخن جویدن شناسایی دلیل یا دلایل بروز این مشکل است. این مشکل ممکن است به دلایل مختلف از جمله جا به جایی، ورود فرزند جدید، رفتن به مهد کودک، مشاجره یا مرگ در خانواده یا مشکلات مربوط به درس و مدرسه و ... اتفاق بیافتد. رفتار فرزندتان را زیر نظر داشته باشید و دقت کنید در چه لحظات، زمان و مکانی این حرکت را انجام می دهد، به عنوان مثال اگر هنگام تماشای تلویزیون این کار را می کند به او بگویید بر روی دست هایش بنشیند تا فشار بر روی دستانش را حس کند. در کودکان بزرگ تر اغلب می توان در یک موقعیت مناسب با یک صحبت دوستانه علت را شناسایی کنید. پس از شناسایی علت باید در راستای رفع آن بکوشید.

  • سرزنش و توبیخ ممنوع این موضوع را همیشه در ذهن داشته باشید که این گونه حرکات فرزندتان نوعی عادت و به طور ناخودآگاه هستند و بدترین کار ممکن سرزنش، تمسخر و تنبیه کردن است. چنین کارهایی نه تنها مشکل را حل نمی کنند بلکه باعث تشدید این رفتار و بروز مشکلات روحی و روانی بیشتری می شوند. تا زمانی که فرزندتان با ترک این عادت موافق نیست نباید او را به زور وادار به این کار کنید. شاید تنها راهی که می توانید انجام دهید رعایت بهداشت و نظافت ناخن هایش است. مالیدن داروهای تلخ مزه، بر روی انگشت کودک به ندرت موثر واقع می شود.

  • موافقت کودک برای ترک عادت ناخن جویدن تنها زمانی می توانید به کودک در جهت قطع عادت ناخن جویدن کمک کنید که خود او به این کار تمایل نشان دهد.

  • برای ترک عادت ناخن جویدن برنامه ریزی کنید. از آنجایی که فرزندتان این کار را به صورت ناخودآگاه انجام می دهد پس شما باید با آگاه کردن او در زمان بروز این رفتار به فرزندتان کمک کنید. بین خودتان یک رمز ساده و ثابت تعیین کنید، این رمز می تواند شامل بیان یک کلمه یا انجام یک حرکت باشد. فعالیت های جذاب و خوب را جایگزین این رفتار نمایید. بازی با خمیر، توپ، بافندگی و کارهای دستی می توانند مناسب باشند.

  • تشویق و جایزه را فراموش نکنید. می توانید به ازای هر روزی که کودک از انجام این کار خودداری کرد، امتیاز یا جایزه در نظر بگیرید. در ابتدا امتیاز دهی یا جایزه را روزانه و بعد از مدتی هفتگی و بعد از آن ماه به ماه در نظر بگیرید. در سنین پایین بهتر است جایزه چندان مادی نباشد. خریدن لاک یا انگشتر برای دخترها می تواند مفید واقع گردد. همچنین یادگیری و نواختن یک آلت موسیقی مناسب است.

  • مراجعه به پزشک در موارد نادر، ناخن جویدن شدید می تواند نشانه اضطراب بیش از حد باشد. در این صورت و یا در صورتی که ناخن جویدن به طور ناگهانی ظاهر شود و یا به سرعت افزایش یابد، باید با یک مشاور حرفه ای مشورت نمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...