دانشنامه فرزند

انگشت مکیدن

دانشنامه فرزند: در گذشته انگشت مکیدن را یک عادت ناپسند می دانستند، اما امروزه می دانیم که مکیدن شست در سنین مختلف مفاهیم متفاوتی دارد، به عنوان مثال در سنین پایین آن قدرها هم ناپسند نیست.

دلایل مکیدن انگشت چیست؟

حس و قدرت مکیدن از هنگام تولد در وجود کودک است و تا حدی امری طبیعی و غریزی است. شدت غریزه مکیدن در تمام کودکان یکسان نیست. برخی از نوزادان حتی در رحم مادر شست خود را می مکند. کودکان بزرگ تر به دلایل مختلف از جمله خستگی، ترس، بی حوصلگی، بیماری و یا تلاش برای مواجهه با چالش هایی مانند رفتن به مهد کودک یا پیش دبستانی یا کمک برای به خواب رفتن انگشت خود را می مکند. کودکان نوپا برای یافتن آرامش این کار را انجام می دهند.

نگرانی در مورد مکیدن انگشت

اگر فرزندتان چند لحظه قبل از شروع شیر خوردن، انگشت خود را می مکد جای نگرانی ندارد، زیرا علت این کار اعلام گرسنگی اش است. اگر بلافاصله بعد از تغذیه و یا بین دو وعده شیر خوردن شروع به مکیدن انگشت خود کرد باید غریزه مکیدن کودک را با وسیله ای ارضا کرد. این نوع کودکان مکیدن انگشت را قبل از سه ماهگی شروع می کنند.
اغلب کودکان در سن چهار تا شش ماهگی به دلیل دندان درآوردن ممکن است دست یا انگشت خود را بمکند و این مکیدن به دلیل عدم ارضای غریزه مکیدن نمی باشد.

نکته: اگر فرزند شما از ابتدای تولد شست خود را نمی مکد، موثرترین وسیله برای جلوگیری از انگشت مکیدن او استفاده از پستانک در سه ماهه اول پس از تولد است.

غریزه مکیدن در هفت ماهگی الی یک سالگی به طور کامل ارضا می شود، اگر مکیدن انگشت پس از شش ماهگی نیز ادامه یابد، نشانه آن است که کودک این کار را برای تسلی یافتن انجام می دهد و نه ارضای غریزه مکیدن. اغلب کودکان بین سن دو تا چهار سالگی این عادت را ترک می کنند.

عوارض مکیدن انگشت

مکیدن انگشت باعث کج روییدن دندان های شیری کودک می شود و این تغییر اغلب عبارت از جلو آمدن دندان های ثنایای (پیشین) فوقانی و به عقب رفتن دندان های ثنایای تحتانی است. این میزان تغییر به شدت و طول مدت مکیدن انگشت و طرز قرار دادن و مکیدن انگشت در دهان بستگی دارد. البته پزشکان معتقدند کج روییدن دندان های شیری تاثیر نامطلوبی بر روی دندان های دائمی که اغلب در شش سالگی می رویند ندارد. بنابراین کودک باید انگشت مکیدن را تا قبل از شش سالگی ترک نماید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 50 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...