دانشنامه فرزند

تغییر در روش تربیتی: اوایل کودکی و خردسالی

دانشنامه فرزند: با رشد فرزندتان، درون اش هم مانند بیرون اش تغییر می کند. علاوه بر تغییرات جسمانی، طرز فکر و احساسات و توانمندی هایش نیز رشد می کند. بهتر است قبل از اینکه فرزندتان وارد مرحله جدیدی از رشد شود در مورد آن دوره اطلاعات بیشتری به دست آورید.

مهمترین سوالی که در این دوره سنی برای والدین مطرح می شود این است که «چگونه می توانم به فرزندم کمک کنم تا بیشتر احساس توانمندی و لیاقت کند؟» و «چگونه می توانم به کودکم کمک کنم تا بیشتر احساس بزرگی کند؟» یک بخش طبیعی از رشد فرزندتان داشتن عقاید و ابراز آن است. بهتر است به ابراز عقاید فرزندتان احترام بگذارید حتی اگر با آن ها موافق نباشید. سعی کنید فرزندتان را به آنچه خود می خواهید تغییر دهید. در مورد موضوعاتی که واقعا برای تان مهم است تصمیم بگیرید و قاطع باشید، اما در مورد مسائلی که کم اهمیت تر است انعطاف پذیر باشید.
این سال ها تغییرات زیادی را با خود در پی دارد و می تواند زمان مناسبی برای پی ریزی اصول ارتباطی و سازگاری باشد. برای اینکه فرزندتان دیدگاه های شما را بهتر درک کند ابتدا شما باید دیدگاه فرزندتان را به خوبی درک کنید.
پیشرفت و پسرفت در روند رشد کودک کاملا طبیعی است. بزرگ شدن، فرآیند کندی است که گاهی ممکن است احساس کنید فرزندتان به جلو پیشرفت کرده و گاهی احساس کنید به عقب می لغزد. مطلع بودن از این تغییرات به شما کمک می کند تا روند رشد فرزندتان را بهتر درک نمایید.
کودک در این بازه زمانی به دنبال استقلال می باشد. اگر خواهان کودکانی هستید که برای خود فکر کنند و ابتکار عمل داشته باشند، باید این موضوع را نیز بپذیرید که ممکن است در طول راه اشتباهاتی نیز مرتکب شوند. اما مهم این است که در این میان هم شما و هم فرزندتان از این اشتباهات درس بگیرید.
یک راهکار مفید برای برقراری ارتباطی مناسب با فرزندتان این است که کودک خود را به دید یک مهمان یا شخص دیگری که نزد شما است تصور کنید و از خود بپرسید «اگر کودک من نبود این جمله را به او می گفتم؟» اگر پاسخ منفی است پس بهتر است نگویید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...