دانشنامه فرزند: ترس از پزشک، آمپول، بیمارستان و ... یکی از شایع ترین ترس هایی است که در کودکان دیده می شود، البته این ترس حتی در برخی از بزرگسالان نیز وجود دارد اما ترس در کودکان می تواند مانع تحمل درمان و مداوا گردد.

دلایل ترس از آمپول و دکتر

فرزند شما هیچ تصوری از نتیجه درمان و مداوا توسط پزشک ندارد، پس از نظر او تحمل درد احمقانه و ظالمانه است. به همین دلیل کودکان از هر شخصی با روپوش سفید از جمله پزشک و دندان پزشک می ترسند و با بیقراری، گریه و زاری، داد و بیداد مانع از انجام درمان می شوند.

چه باید کرد؟

  • هیچ گاه برای ترساندن کودک و مانع شدن او از انجام کار اشتباه، از آمپول و تهدید به آمپول زدن، پزشک و امثال آن استفاده نکنید. با این کار ترس کودک از این مسایل تشدید می یابد.

  • از طریق بازی کودک را به این مسایل علاقه مند نمایید. وسایل پزشکی مخصوص بازی را تهیه کرده و نام و کاربرد آن ها را به او توضیح دهید. مثلا اجازه دهید با آینه کوچک دندان های شما و خودش را در منزل معاینه کند.

  • هیچ گاه به فرزندتان دروغ نگویید. مثلا هنگامی که می خواهید او را نزد پزشک و یا به بیمارستان ببرید نگویید قرار است به پارک یا سینما برویم. همچنین به او نگویید در بیمارستان کسی او را اذیت نمی کند و یا آمپول دردی ندارد، بلکه همه چیز را به طور واقعی برایش شرح دهید و فواید درمان را برایش توضیح دهید.

  • در هنگام تزریق به او بگویید به آمپول فکر نکند بلکه شروع به شمارش کند، مثلا بگویید اگر از 1 تا 10 بشماری تمام می شود. می توانید در مورد موضوعات مورد علاقه اش صحبت کنید یا از او بخواهید شعر بخواند.

  • اگر ترس شدیدی از آمپول و پزشک دارد حتماً این موضوع را از قبل به پزشک اطلاع دهید.

  • در کنار فرزندتان باشید و بدانید صبر و تحمل و آرامش شما و حمایت تان از کودک می تواند در رفتار او موثر باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط