دانشنامه فرزند

لکنت زبان

دانشنامه فرزند: زبان مهم ترین راه برقراری ارتباط است و شیوه ای کارآمد برای انتقال تکه های نامحدودی از اطلاعات، افکار، ایده ها و احساسات از فردی به فرد دیگر خواهد بود و ناتوانی در صحبت کردن می تواند مشکلات قابل توجهی ایجاد نماید.

لکنت زبان چیست؟

تکرارهای سریع اولین حرف کلمات، کشیدن بیش از حد صداهایی از قبیل «یی»، «آ» و «او» در وسط کلمات و توقف و ایست کامل روی کلمات، یک صدا، بخش، کلمه و یا یک عبارت همراه با هیجان، لرزش و حرکات لب ها، زبان، فک و چانه لکنت زبان نامیده می شود، به عنوان مثال کودکی که دچار مشکل لکنت زبان می باشد برای ادای کلمه برو می گوید: بٌ، بٌ، بٌ، برو؛ ولی اگر در حین صحبت کردن یک کلمه را چندین بار تکرار کرد مثلا بگوید «برو، برو، برو بیرون» این لکنت زبان نبوده بلکه یک دوره طبیعی و گذرانی از رشد و بلوغ گفتار است.

دکتر را خبر کنید: در صورتی که وقوع لکنت زبان در کودک بیش از شش هفته تداوم داشت و یا بعد از رسیدن به چهار سالگی همچنان ادامه داشت لازم است به پزشک کودک و متخصص گفتار درمانی مراجعه کرده و راهنمایی های مناسب را دریافت نمایید.

دلایل بروز لکنت زبان

دلیل اصلی لکنت زبان موروثی بودن آن است و عوامل دیگر می توانند به تشدید یا غلبه بر این مشکل کمک کنند. برخی از این عوامل عبارت اند از:

  • نقص یا مشکل جسمی و فیزیولوژیک
  • هیجان زدگی مفرط
  • حساسیت در مقابل وقایع و اتفاقات
  • عدم داشتن اعتماد به نفس و عزت نفس پایین
  • وابستگی شدید و اضطراب جدایی
  • فوت نزدیکان
  • ترس و استرس

مرکز کنترل سخن گفتن به مرکز کنترل دستی که شخص به طور طبیعی برای کار کردن ترجیح می دهد نزدیک می باشد. گاهی اوقات زمانی که سعی می شود چپ دستی کودک را به راست دستی و یا بالعکس تغییر داد، لکنت زبان نیز شروع می شود. در این زمان دستگاه خودکار عصبی برای حرف زدن گیج شده و دچار اشتباه می شود.

هشدار: لکنت زبان هرگز ارتباطی با کوتاهی بند زیر زبان ندارد و نباید آن بند را به این علت برش دهید.

عوارض ناشی از لکنت زبان

در صورت عدم درمان و ادامه یافتن لکنت زبان، چنین کودکانی به واکنش های روانی مانند گوشه گیری، دگرگونی های رفتاری، کم صحبتی، عدم توانایی در ایجاد ارتباط با سایرین و بالاخره افسردگی روانی مبتلا می گردند. این عوارض زمانی شدت می یابند که لکنت زبان در سن نوجوانی و بلوغ نیز ادامه بیابد.

سن شیوع لکنت زبان

شایع ترین سن لکنت زبان 2 و 3 سالگی می باشد، زیرا در این سن کودکان برای بیان افکار جدید خود می خواهد از جملات بلندتری استفاده نمایند. در حالت کلی معمولا لکنت زبان در 2 تا 6 سالگی رخ می دهد و با روان شدن کودک در استفاده از زبان مادری از بین می رود. این مشکل در پسران خیلی شایع تر از دختران می باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 3.6 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...