دانشنامه فرزند

دروغ گویی در کودکان نوپا و پیش دبستانی

دانشنامه فرزند: شاید شما هم این جمله را شنیده باشید که «حرف راست را بایستی از کودک شنید» این جمله از برخی جهات درست است، اما بهتر است بدانید دروغ گویی مسئله شایعی در دوران کودکی می باشد، اما نوع آن با دروغ گویی بزرگسالان متفاوت است.

دروغ گویی ارثی نیست، بلکه اکتسابی و محیطی است. کودک شما به دلیل نیرنگ و فریب یا انحراف اخلاقی دروغ نمی گوید. فرزند شما معنی دروغ گفتن را نمی داند و درک نمی کند که این یک کار غیر اخلاقی می باشد. دلایل دروغ گویی کودکان 2 تا 5 سال عبارتند از:

  • خیال پردازی کودکان قدرت تخیل بالایی دارند، در حدی که ممکن است نتوانند واقعیت و رویا را تشخیص دهند. هر چقدر هم که شما بخواهید مفهومی را با استدلال و منطق قوی توضیح دهید کودک قادر به دریافت آن نیست. مثلاً هنگامی که با شما درباره دوست خیالی خود صحبت می کند دروغ نمی گوید، تنها تخیل خود را بیان می کند، قصه هایش به او قدرت و امنیت می بخشند.

    نکته: ممکن است از اینکه کودک تان دروغ می گوید ناراحت شوید، اما خبر خوب این است که دروغ گویی نشانه ای از پیشرفت مهارت های شناختی او است.

  • عدم تشخیص خوب از بد کودکان هیچ ملاک و معیار دقیق و درستی از خوبی و بدی ندارند. مثلاً نمی دانند ریختن آب میوه کار بدی است و یا زمانی که فنجان را لبه جایی بگذارند ممکن است واژگون شود.

  • ترس از مایوس و ناراحت کردن والدین گاهی کودکان حقیقت را نمی گویند به این دلیل که نمی خواهند شما را ناراحت کنند. ممکن است فرزندتان تصور کند که چون کودک خوبی است شما او را دوست دارید و اگر کار اشتباهی انجام داده باعث می شود او کودک بدی شود و شما دیگر او را دوست نداشته باشید. به همین دلیل گاهی حقیقت را کتمان کرده و ناچار به دروغ گویی می شود.

  • فراموشی حافظه فرزندتان در حال تکامل است. اگر در زمانی که با خواهر یا برادرش دعوا می کند از او بپرسید کی ابتدا این دعوا را آغاز کرد ممکن است دروغ بگوید ولی این دروغ گویی گاهی به این علت است که واقعا به یاد نمی آورد که چه کسی آغاز کننده دعوا بوده است.

  • ترس از مجازات یک کودک نوپا که تازه به راه افتاده و می خواهد جهان پیرامون خود را کشف کند ممکن است اشتباهات فراوانی داشته باشد. اگر بابت همه اشتباهات اش تنبیه شود بعد از مدتی برای جلوگیری از مجازات ناچار به دروغ گفتن می شود.

  • تقلید رفتار دیگران کودک ممکن است دروغ گفتن را از والدین و یا خواهر و برادر خود یا دیگران یاد بگیرد. اگر شما برای پرداخت هزینه کمتر هنگام خرید بلیط سینما سن کودک خود را دروغ بگویید، فرزندتان این موضوع را زرنگی و یک عمل مثبت تلقی می کند.

  • پاسخ به سوال بر اساس ذهنیت کودکانه کودکان ممکن است منظور دقیق سوال شما را متوجه نشده و بر اساس ذهنیت خود به سوالات پاسخ دهند. مثلا هنگامی که از فرزندتان می پرسید «دست هایت را شسته ای؟» شاید متوجه نشود که منظور شما الان است و چون دست هایش را دیروز شسته بود به سوال شما پاسخ مثبت بدهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 14 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...