دانشنامه فرزند

توصیه هایی در مورد دروغ گویی کودکان نوپا

دانشنامه فرزند: فرزند شما در این سن ممکن است به دلایلی از جمله فرار و ترس از خطر، جلوگیری از تنبیه و یا جلب توجه والدین و ... دروغ بگوید، اما آیا شما با داوری و برداشت از عقیده و تجربه خود، این گونه دروغ های کودکانه را باید پر اهمیت تلقی کنید؟

  • مطمئنا شما نمی خواهید دروغ گفتن فرزند خود را تشویق کنید، اما گاهی لازم است برای رسیدن به حالت آرامش و همدلی از داستان های بلند و تخیلی فرزندتان لذت ببرید. توهمات و خیال پردازی های کودکان بی ضرر و بخشی طبیعی از رشد و نمو در دو تا پنج سالگی آن هاست.
  • چنانچه کودک تان کار اشتباهی انجام داده است نیازی به سوال کردن و حرف های حاشیه ای نمی باشد تا کودک وادار به دروغ گویی نگردد. بهتر است به فکر راه حل باشید مثلا اگر گلدان شکسته است از فرزندتان بخواهید در جمع آوری خاک ها کمک کند.
  • راستگویی را تشویق کنید. به جای اینکه در مورد عمل اشتباه کودک عصبانی شوید بابت اینکه حقیقت را گفته از او تشکر کنید. عصبانیت شما تنها باعث می شود کودک دروغ بگوید.
  • کودک را متهم نکنید. از کودک نخواهید به کار اشتباه خود اقرار کند. بلکه او را دعوت به همکاری کنید. مثلا بگویید «من تعجب می کنم که چگونه همه مداد رنگی ها بر روی فرش ریخته شده. ای کاش کسی در جمع کردن آن ها به من کمک می کرد.» سوالی که پاسخ آن را می دانید نپرسید. مثلا اگر کودک دست هایش را نشسته است نگویید «دست هایت را شستی؟» بلکه بگویید «فکر کنم یادت رفت دست هایت را بشویی».
  • قوانین و مقررات حاکم بر خانه ممکن است گاهی برای کودک به حدی دشوار باشد که نتواند از پس آن ها به خوبی برآید و او را ناچار به دروغ گویی کند. قوانینی که وضع می کنید باید در حدی باشد که کودک قادر به پیروی از آن ها باشد.
  • اعتماد سازی کنید. اجازه دهید فرزندتان به شما اعتماد کند. هیچ چیز مهم تر از صداقت نیست. بهترین کار برای جلب اعتماد کودک ستایش او هر زمانی که حقیقت را می گوید است. تقویت رفتار های مثبت باعث بالاتر رفتن ارزش آن ها می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...