دانشنامه فرزند

دروغ گویی

دانشنامه فرزند: در طول سال های مدرسه فرزند دلبند شما ناگهان یک دروغ بزرگ به شما می گوید. آیا در این سن دروغ های کودک همچنان کودکانه است و یا قصد فریب و نیرنگ دارد؟ واکنش شما نسبت به دروغ گویی کودک تان چگونه باید باشد؟

دلایل دروغ گویی کودک

در سن ورود به دبستان به لطف تجربه، تربیت شایسته شما و مربیان، کودک قادر به تشخیص خوب از بد شده و تفکر جایگزین توهم و خیال کودکانه می گردد. در سن 7 و 8 سالگی او دیگر قدرت تشخیص دروغ از راست را به دست آورده است. دروغ گویی در این سن با برنامه ریزی بوده و خود کودک به این امر واقف است. دیگر دروغ گویی های کودک به دلیل شیطنت نمی باشد هر چند هنوز بسیاری از دلایل مانند احساس مهم بودن و تمایل جلب احساسات دیگران برای دروغ گویی در او وجود دارد. در این سن دروغ گویی به دلایلی از جمله فرار از مجازات و تنبیه یا مورد سوال قرار گرفتن صورت می گیرد. زمانی این موضوع ناپسند و زشت می گردد که کودک به دروغ گویی عادت پیدا کند و شخصیت اش آلوده به این خوی ناپسند گردد.

چه باید کرد؟

ابتدا شما باید بدانید چگونه با فرزندتان برخورد کنید. قبل از اینکه بخواهید به کودک آموزش دهید که دروغ نگوید باید دلیل فرزندتان برای دروغ گویی را کشف کنید.

 • گاهی ممکن است فرزند شما داستان های اغراق آمیز بلندی در مورد موضوعات مختلف برای تان تعریف کند. شاید این موضوع به این دلیل باشد که کودک هنوز نمی تواند تفاوت بین واقعیت و خیال را تشخیص دهد و یا به دلیل جلب توجه شما و یا عدم اعتماد به نفس اش باشد. تمسخر کودک می تواند بدترین رفتار از سوی شما باشد. قسمت های درست داستان را مورد تشویق و تحسین قرار دهید. هنگامی که دروغ می گوید بهتر است گفت و گو را از مسیر خود منحرف سازید و یا در مورد کودکان بزرگ تر به آرامی او را متوجه سازید که آنچه گفته درست نمی باشد و شما داستان اغراق نشده او را بیشتر دوست دارید. اگر در جمع چنین داستان هایی تعریف کرد بهتر است صبر کنید و در زمانی که با او تنها هستید به آرامی برایش توضیح دهید که داستانی که تعریف کرده می تواند عواقب ناخوشایندی داشته باشد. این احتمال وجود دارد که با گذشت زمان و رسیدن کودک به نه سالگی هنگامی که مرزهای بین واقعیت و فانتزی برای کودک مشخص می شود این داستان ها تبدیل به خاطره گردد.
 • اگر شما کودک خود را زمانی که کار اشتباهی انجام می دهد مورد تنبیه قرار دهید، ممکن است او تصمیم بگیرد که کتمان حقیقت و دروغ گویی، بهتر است. هنگامی که فرزند شما برای پوشش دادن اشتباه خود دروغ می گوید می توانید مراحل زیر را انجام دهید:
  • آرامش خود را حفظ کنید و در عوض از این فرصت برای آموزش صداقت استفاده کنید.
  • دلیل دروغ گویی او را بیابید. ممکن است هنگامی که دلیل را از کودک جویا می شوید او اعتراف کند از ترس ناراحت کردن شما دروغ گفته است و یا نمی خواسته مقصر باشد. بر روی انگیزه تمرکز کنید و نه دروغ.
  • یک مجازات معقول و نه بیش از حد سخت در نظر بگیرید. روشی را انتخاب کنید که بتواند اشتباهش را جبران نماید.
  • به کودک یاد آور شوید که در هر حال او را دوست دارید. شما نمی خواهید با هر بار اشتباه، او اعتماد به نفس اش را بیشتر از دست بدهد.
 • گاهی فرزند شما به دلیل تنبلی دروغ می گوید، به عنوان مثال ممکن است بگوید «تکالیف ام را انجام داده ام» و یا «دندان هایم را مسواک زده ام» این دروغ ها ممکن است نسبتا خوش خیم به نظر برسند، اما کار عاقلانه آن است که اجازه ندهید این صحبت ها جایگزین صداقت گردند. به کودک یادآور شوید که گفتن حقیقت برای شما بسیار اهمیت دارد و دروغ گفتن عواقب خوبی ندارد. مجازات را همیشه متناسب با جرم انتخاب کنید، مثلا اگر در مورد تکلیف اش دروغ گفته از او بخواهید هر شب مشق هایش را به شما نشان دهد و یا در مورد مسواک زدن با چک کردن می توانید او را در انجام بهتر امور یاری برسانید.
 • در صورتی که دروغ گفتن در حال تبدیل به یک مسئله مزمن است بهتر است از یک مشاور در این زمنیه کمک بخواهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...