دانشنامه فرزند

تمرین «نه» گفتن

دانشنامه فرزند: اینکه بتوانید به فرزند خود در زمان مناسب «نه» بگویید به این معنا است که باید میان «بله» و «نه» گفتن خود توازن ایجاد نمایید. یافتن این توازن نیاز به تمرین دارد. اقداماتی که در ادامه آمده اند می توانند به شما در این زمینه کمک کنند.

  • اگر به تازگی تصمیم به «نه» گفتن گرفته اید بهتر است اول به تدریج خرید هدایا و اسباب بازی ها را کم کنید و آن ها را برای فرصت های خاص نگه دارید. در آن زمان ها فرزندتان ارزش بیشتری برای هدایای شما قائل است.
  • به درخواست کودک در مورد وقت، بیشتر «بله» بگویید. اگر وقت کافی ندارید شاید بهتر باشد آن را ایجاد نمایید. از وقت خود به طور مناسب استفاده کنید. از کودک خود بپرسید که دوست دارد وقتش را با شما چگونه بگذراند. در وقت هایی که با هم هستید کارهایی که کودک دوست دارد را انجام دهید. به کودک فرصت دهید توانایی ها و کشف های جدید خود را به شما نشان دهد و شما نیز او را مورد تشویق و تحسین قرار دهید. دوران کودکی فرزندتان سریع تر از آنچه تصور می کنید می گذرد و شاید زمانی که بزرگ می شود شما دیگر قادر نباشید با او سازگار شوید.
  • قوانین مناسبی برای خانواده وضع نمایید. این قوانین در هر خانه ای می تواند متفاوت باشد. این شما و همسرتان هستید که به عنوان والدین تصمیم می گیرید که چه چیزی برای خانواده تان بهتر است. پس با یکدیگر هم فکری کنید و در مورد تعیین و عمل کردن به قوانین به توافق برسید. اگر فرزند شما به اندازه کافی بزرگ است قوانین را به او توضیح دهید.
  • «نه» گفتن در ابتدا می تواند دشوار باشد و موجب ناراحتی فرزندتان گردد، حتی ممکن است معرکه به پا کند، اما به هدف بزرگ تری که برای شیوه تربیتی شما است فکر کنید. پس بهتر است در تعامل با کودک کوتاه نیایید و از خودتان بپرسید «آیا آنچه من انجام می دهم، چیزی به فرزندم می آموزد و آیا باور دارم که مهم است؟» این تفکر می تواند باعث قاطع شدن شما در برخورد با کودک گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...