دانشنامه فرزند

راه حلی برای درمان حساسیت های غذایی

دانشنامه فرزند: بهترین روش برای درمان حساسیت های غذایی حذف آن ماده آلرژی زا می باشد. روش حذفی در بیشتر مواقع مشکلی ایجاد نمی کند، زیرا با حذف یک یا چند ماده غذایی و مصرف جایگزین های آن از همان گروه، تمام نیازهای بدن برآورده می شود.

اگر علایم حساسیت در فرزند شما دیده می شود، اما نمی دانید که آیا این حساسیت مربوط به غذا است یا خیر و اگر مربوط به غذا است، به چه غذایی حساسیت دارد، می توانید از روش حذف استفاده کنید. در این روش، مواد غذایی به ترتیبی که بیشترین حساسیت را ایجاد می کنند، حذف می شوند تا ماده غذایی حساسیت زا مشخص شود. این اقدام در سه مرحله صورت می گیرد.

  1. در این مرحله ابتدا شیر، تخم مرغ و گندم را حذف کنید. باید تمامی غذاهایی که با گندم تهیه می شوند حذف شوند، شیر و سایر مواد غذایی شیر دار مثل کره، ماست، پنیر همچنین مواد غذایی حاوی تخم مرغ نیز باید حذف شوند.
    اگر با حذف این سه ماده علایم از بین رفت، در نتیجه بدن فرزندتان به یکی از این 3 ماده حساس است. شما می توانید این مواد را یکی یکی به غذای روزانه کودک اضافه کنید. هر ماده ای که افزودن دوباره آن باعث بازگشت علایم شد، حساسیت فرزند را به آن ماده غذایی خاص نشان می دهد. در صورت حذف این مواد و وجود علایم، باید مرحله دوم را اجرا کنید.

  2. در این مرحله فقط از گوشت گوسفند، مرغ، سیب زمینی، برنج، روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن آفتابگردان، روغن کنجد، اغلب میوه ها و آب میوه ها (به جز مرکبات، توت فرنگی، انواع گوجه و نخود)، ادویه ها، نمک و فلفل استفاده کنید. اگر با این رژیم هم حساسیت فرزندتان برطرف نشد، باید وارد مرحله سوم شوید.

  3. در این مرحله، تمام غذاهای مرکب را حذف کنید و فقط گوشت گوسفند، مرغ، برنج و سیب زمینی را به صورت غیر مخلوط استفاده کنید. اگر باز هم علایم دیده شد، با نظر مشاور تغذیه و رژیم درمانی موادی را به کار ببرید که همه غذاها در آن به شکل اولیه خود باشند.

در صورت از بین نرفتن حساسیت، حساسیت فرزندتان به غذا نبوده و به چیز دیگری حساسیت دارد، در این صورت باید حتماً به پزشک کودک مراجعه نمایید. در هر مرحله ای که علایم حساسیت از بین رفت تا یک هفته صبر کنید و سپس غذاهای مشکوک را یکی یکی به برنامه غذایی کودک افزوده و پس از افزودن هر غذا، دو تا سه روز صبر کنید و اگر در این فاصله علایم حساسیت باز نگشتند، غذای بعدی را بیافزایید تا غذای حساسیت زا شناسایی شود، سپس آن را از برنامه غذایی کودک حذف کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 22 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...