دانشنامه فرزند

مشکلات تغذیه: امتناع از غذا خوردن

دانشنامه فرزند: مشکلات تغذیه و امتناع از غذا خوردن کودکان، معمولا در خانواده های تک فرزندی و مرفه اتفاق می افتد که حساسیت زیادی برای خوردن و نخوردن فرزندشان دارند. در خانواده های کم درآمد و مادرانی که فرصت زیادی ندارند، مشکلات تغذیه ای در کودکان کمتر به وجود می آید.

بی اشتهایی در کودکان

اولین نشانه بیماری کودک غذا نخوردن است. به همین دلیل باید میل او به غذا خوردن را مرتب زیر نظر بگیرید. اگر کودک به نظر رنگ پریده است و مضطرب تر و ناراحت تر از معمول به نظر می رسد، دمای بدن او را کنترل کنید و با پزشک او مشورت نمایید. اگر کودک تان قبل از وعده اصلی، میان وعده یا شیر خورده باشد، به طور حتم اشتهای معمول را نخواهد داشت. در صورتی که میان وعده ها، مواد غذایی مورد نیاز بدنش را تامین کنند جای نگرانی وجود ندارد. اگر فرزندتان بدون هیچ دلیلی میل به خوردن غذا نداشته باشد نباید اصرار بیش از اندازه بکنید و زمان غذا خوردن را به یک میدان جنگ تبدیل کنید، زیرا همیشه بازنده شما خواهید بود.

نگران نباشید: اگر فرزندتان بیمار نباشد، به اندازه نیازش غذا می خورد.

امتناع از غذاهای خاص

اگر کودک شما اکثر مواقع از خوردن یک غذای خاص امتناع می کند باید قبول کنید که واقعا آن غذا را دوست ندارد. گاهی بهترین کار آن است که به خواسته کودک تان احترام بگذارید. سعی کنید تشخیص بدهید چه زمانی کودک لجبازی می کند و چه زمانی واقعا از غذا بدش می آید. اگر فرزندتان با سبزیجات مشکل دارد راه های زیادی برای مخفی کردن آن ها در غذاها وجود دارد.

امتناع از خوردن گوشت

کودکان اغلب با خوردن گوشت مشکل دارند. ممکن است مشکل آن ها با بافت گوشت باشد، ممکن است اگر گوشت را چرخ کرده و کوفته ریزه درست کنید و یا به تکه های کوچکی خورد کنید و با هویج و سیب زمینی له شده به کودک بدهید، مشکلش حل شود.

توصیه هایی برای مقابله با امتناع از غذا خوردن

گاهی بهتر است برای مقابله با امتناع کردن فرزندتان از غذا خوردن به او حق انتخاب دهید تا اگر میل به خوردن غذایی ندارد بتواند انتخاب دیگری داشته باشد و یا محل غذا خوردنش را تغییر دهید، مثلا او را به حیاط یا تراس ببرید یا تزیین غذاها را تغییر دهید و اشکال هیجان برانگیز و محرکی به غذاها بدهید مثلا با سس برای آن ها چشم و دهان بگذارید و با قالب هایی که شکل های متنوع دارند غذا را تزئین نمایید.

نکته: اگر می خواهید غذای جدیدی را که احتمال امتناع از خوردنش هم وجود دارد، به کودک تان بدهید، حتماً زمانی را برای این کار انتخاب کنید که کودک گرسنه باشد، با این کار تمایل بیشتری به خوردن غذای جدید خواهد داشت.

ارجحیت غذاها

هیچ غذای خاصی برای فرزندتان ضروری نمی باشد و همیشه غذاهای جایگزینی وجود دارد که کودک به خوردن آن ها تمایل داشته باشد. تا وقتی برای فرزندتان رژیم غذایی متنوعی در نظر داشته باشید او غذای متعادلی خواهد خورد. به هر حال بهتر است که کودک غذایی را که دوست دارد بخورد تا اینکه هیچ چیزی نخورد، حتی اگر به نظر شما این غذا چندان هم مفید نباشد. تنها زمانی باید نگران باشید که کودک تان به طور کلی تمام خوراکی های مربوط به یک گروه غذایی را رد کند، برای مثال هیچ میوه یا سبزی ای نخورد، در این صورت رژیم غذایی او بر هم می خورد و شما باید تغییراتی در نوع طبخ و طریقه غذا خوردن به فرزندتان ارائه دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...